Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 18 października 2010

Co to jest rwa kulszowa ?

To ostry zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego.Zwykle występuje nagle i poprzedzony jest wysiłkiem fizycznym lub próbą dźwignięcia z ziemi ciężkiego przedmiotu. Chorobę powoduje przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego- co popularnie  określa się jako wypadnięcie dysku. Jeśli przemieszczona część krążka uciska na nerw lub wywołuje miejscowy stan zapalny, powoduje ból, promieniujący wzdłuż pośladka do kończyny dolnej.
Jak sobie poradzić i co robić ? Zdarza się, że dolegliwości ustępują samoistnie po kilku dniach, choć mogą nawracać.  Cześć pacjentów wymaga leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego . Schemat postępowania jest podobny jak przy chorobie zwyrodnieniowej, przy czym leczenie farmakologiczne ma większe znaczenie niż rehabilitacja co opisałam wcześniej.
 

Bóle kregosłupa - symptonyi zwyrodnienia kręgoslupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.Walka z bólem kręgosłupa .Metody konwencjonalne i naturalne w leczeniu kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa to z najczęstszych przypadłości współczesnego człowieka - cierpi na nie nie więcej ludzi niż na chorobę niedokrwienną serca i nadciśnienie tętnicze razem wzięte.Co gorsze, bóle kręgosłupa występują u coraz młodszych osób. Winien jest nasz siedzący tryb życia, brak ruchu, otyłość. W terapii wykorzystuje się farmakoterapię i blokady przeciwbólowe, rehabilitację.Wielu chorych podejmuje też terapię polem elektromagnetycznym.
Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to: ból karku promieniujący do barków i tyłu głowy i zaburzenia głowy, drętwienie rąk, osłabienie siły kończyn górnych, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.
Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego to : ból klatki piersiowej o charakterze "opasującym, promieniujący silnie do barków lub pod łopatki.
Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego to : dają o sobie znać bólem w okolicy krzyża promieniującym do pośladków i kończyn dolnych, osłabienie czucia i siły mięśniowej kończyn dolnych.
Oczywiście trzeba wykluczyć inne choroby, gdyż podobne  objawy występują przy innych chorobach.
Jakie leki podaje się chorym przy zwyrodnieniu kręgosłupa? Przede wszystkim przeciwbólowe, najpopularniejsze są tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne - ibuprofen, ketoprofen, diklofenak,nimesulid. Ich użycie wiąże się  jednak z ryzykiem rozwoju choroby wrzodowej  żołądka, dlatego czas przyjmowania ograniczyć należy do minimum( najlepiej do dwóch tygodni). Jako leczenie wspomagające zastosować można paracetamol, także w połączeniu z tramadolem lub innymi słabymi lekami opioidowymi . Czasem w przypadku długo utrzymującymi się dolegliwościami stosuje się preparaty z grupy przeciwdepresyjnych ( citalopram, klomipramina, sertralina) lub  przeciwpadaczkowi. A jeśli mimo leczenia farmakologicznego ból się utrzymuje i utrudnia codzienne funkcjonowanie? Sięgnąć można po znieczulenie miejscowe, czyli tzw. blokady. Polegają one na podawaniu igłą bezpośrednio w bolącą okolicę środków znieczulających .Działanie takiej blokady jest jednak ograniczone, więc zabieg - niezbyt przyjemny - trzeba co jakiś czas powtórzyć.
Na czym polega rehabilitacja?   Jej celem jest, podobnie jak farmakoterapii, jest działanie przeciwbólowe. Zabiegi fizykoterapeutyczne obejmują regularne ćwiczenia ( najpierw przy pomocy doświadczonego rehabilitanta), terapię manualną (ręczne zabiegi mobilizacyjne segmentów kręgosłupa ), klasyczny masaż leczniczy i masaż wodny, termoterapię kinesiotaping (przyklejanie przeciwbólowych plastrów). Pomocną bywa akupunktura , elektroterapia oraz naświetlanie obolałych miejsc.
Jak działa metoda BRT ? czyli  biorezonans , to metoda leczenia wykorzystująca naturalne promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez nasz organizm. Każda tkanka ma swój specyficzny , charakterystyczny dla siebie wzór tego promieniowania , przy czym różni się on w przypadku tkanki zdrowej i chorej. Urządzenie odbiorcze aparatury biorezonansu wychwytuje to promieniowanie , następnie odseparowuje zdrowe oddziaływanie od chorego i wysyła sygnał wzmacniający prawidłowe fale i wytłumiający nieprawidłowe. W ten sposób leczy się nie tylko schorzenia układu kostno-stawowego i mięśniowego ( w tym chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa), ale również choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze , zaburzenia rytmu serca , chorobę wieńcową , stany pozawałowe).Ponadto choroby układu oddechowego i trawiennego (wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelit ).nerwowego (depresję, nerwice), zaburzenia endokrynologiczne, choroby skóry (łuszczycę , półpasiec), alergie ( skórne , pokarmowe , oddechowe). Więcej na  www.odczulanie.pl
Źródło: Życie na gorąco.




 

Bezinwazyjna wymiana zastawki aortalnej.

Wymieniono zastawkę aortalną metodą przezskórną

Pierwsze w Polsce zabiegi wymiany zastawki aortalnej serca metodą przezskórną, bez otwierania klatki piersiowej, przeprowadzili lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie) oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak podkreślają, to rewolucyjna metoda dająca nadzieję najciężej chorym pacjentom. Samo wszczepienie nowej zastawki biologicznej trwa parę minut, odbywa się przy bijącym sercu, bez zatrzymywania krążenia. W Zabrzu zoperowano dwie osoby, w Krakowie jedną. Były to kobiety w wieku 73, 80 oraz 77 lat.