Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

Ból zamostkowy -stenty czy by-passy?

Stenty - angioplastyka wieńcowa- "O rodzaju zabiegu decyduje stan serca.Większość przypadków choroby wieńcowej można skutecznie leczyć lekami .Zabieg jest konieczny, gdy zwężenie światła tętnicy wieńcowej wywoła duże niedokrwienia serca.
Tak dzieje się zazwyczaj przy zwężeniach ponad 50%. Jednak i zwężenie mniejsze, ale umiejscowione bliżej aorty, głównej tętnicy organizmu, bywają groźne .Sygnały ostrzegawcze niedokrwienia mięśnia sercowego? Ból zamostkowy i łatwe zmęczenie się, nawet przy niewielkim wysiłku.
Kryteria kwalifikacyjne - decyzja o zabiegu.
Lekarzem, który pierwszy bada i diagnozuje pacjenta z chorobą wieńcową jest kardiolog. O tym jednak, kto dalej będzie go leczył - kardiolog interwencyjny zakładający stenty czy kardiolog wykonujący by-passy - zadecyduje koronarografia ( angiografia), badanie rentgenowskie obrazujące tętnice po podaniu do nich kontrastu.Tomografia komputerowa nie jest uznawana przez kardiochirurgów za miarodajną.
Co uwzględnia się ?
Oprócz lokalizacji zwężeń w tętnicach wieńcowych, określenia ich stopnia zaawansowania zmian miażdżycowych poza miejscami przewężeń i stopnia kurczliwości serca, wskazaniem do zabiegów są objawy choroby niedokrwiennej utrzymujące się mimo przyjmowania leków. Obowiązujący standard postępowania opracowało Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Stenty - to mała sprężynka, podobna do sprężynki w długopisie, która ma być rusztowaniem dla zwężonego naczynia.1.Stent wprowadza się w miejsce zwężenia "złożony", z balonikiem w środku.2.Balonik wypełnia się powietrzem, a rozprężony w ten sposób stent "rozpycha " od środka chore naczynie. Specjalny mechanizm , w który jest wyposażony ,zabezpiecza go przed złożeniem się.3.Balonik wyjmuje się.
Stenty wykonuje się ze stali medycznej i tytanu. Najmniejsze mieszczą się w naczyniu o śred. 1,5 mm.Niektóre powleczone są lekami cytostatycznymi, które uwalniane nawet przez wiele miesięcy  ,maja zapewnić lepsze ich wygojenie.
Jak wygląda zabieg?
Stenty dla niedrożnych tętnic wprowadzać można dwiema drogami: poprzez nakłucie tętnicy udowej w pachwinie lub nakłucie tętnicy promieniowej w nadgarstku.Metoda "nadgarstkowa "jest trudniejsza , gdyż tętnica promieniowa jest mniejsza od udowej. Jednak zastosowanie jej pozwala pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia.Dlaczego? Nakłucie naczynia, które służy wprowadzeniu w nią sporej wielkości urządzeń (  zwłaszcza kaniuli), oznacza zrobienie w nim "dziury" . Zagojenie się jej w mającej grubość małego palca tętnicy udowej jest wolniejsze niż w cieńszej tętnicy promieniowej.Stąd pacjent po nakłuciu tętnicy udowej unieruchomiony jest przez dobę, a po nakłuciu tętnicy promieniowej  nie musi leżeć i może poruszać ręką.Zabieg wszczepienia stentów nosi fachową nazwę angioplastyki wieńcowej.Stenty są ciałami obcymi, zanim więc "wrosną " w ścianę naczynia , mogą na nich powstawać skrzepliny. Stąd wszyscy pacjenci po zabiegu muszą przez pewien czas (do roku )przyjmować leki przeciwzakrzepowe.U niektórych jednak mimo takiej osłony krew w sprężynce gwałtownie krzepnie , prowadząc do zakrzepicy.To groźne powikłanie musi być w porę wykryte!Tylko wtedy można je wyeliminować . Skrzeplinę usuwa się , a pacjent dostaje leki fibrynolityczne.
By-passy 
Na czym polega zabieg? Powstałe w tętnicach zweżenie omija się poprzez wszczepienie specjalnych pomostów  - by - passów ( z ang. ominięcie) pomiędzy aortą a położonymi za przeszkodą naczyniami. Efekt? Lepszy przepływ krwi do znajdujących się dalej tkanek( w tym serca).Aktualnie stosuje się

 Dwie techniki
Choroba wieńcowa toczy się nie w sercu, tylko "na sercu". Nie zmienia to jednak faktu , że wykonanie by-passów wymaga otwarcia lub przynajmniej uchylenia klatki piersiowej. Operację można przeprowadzić na tzw. bijącym sercu lub w krążeniu pozaustrojowym tj. po zatrzymaniu serca i zastąpieniu jego czynności sztucznym płuco-sercem. Po latach pierwsza z nich wraca do łask. Okazało się bowiem, operacjom w krążeniu pozaustrojowym towarzyszą liczne powikłania , m.in. związane z niedokrwieniem mózgu.
Po analizie wyników koronarografii, standardowego badania u pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową, lekarz podejmuje decyzję , na jaki skierować ich zabieg.
Źródło:  "Życie na gorąco"- nr 17