Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

sobota, 16 lipca 2011

Zapalenie zatok .Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie zapalnej zatok ?Badania, leczenie.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie zapalnej zatok?
Najczęstszym objawem jest ból, często o charakterze ucisku w okolicach, gdzie znajdują się zatoki, z towarzyszącym katarem, czyli mniej lub bardziej nasiloną niedrożnością nosa z obecnością wydzieliny początkowo surowiczo-śluzowej, a następnie śluzowo-ropnej. Zakażenia infekcyjne powodujące katar wywoływane są najczęściej przez wirusy lub bakterie. Czasem czynnikiem wywołującym chorobę mogą być także grzyby. Część zapaleń zatoki szczękowej spowodowana jest przez choroby np. korzeni zębowych. Także zaburzenia budowy anatomicznej, takie jak m.in. skrzywienie przegrody nosa, są czynnikiem sprzyjającym zachorowaniom zatok i nawrotom choroby. Częste nawracające katary mogą więc świadczyć o tym, że mamy chore zatoki.
Co to są zatoki i gdzie są umiejscowione?
- Zatoki są to jamy powietrzne zlokalizowane w obrębie twarzoczaszki. Nazwy zatok pochodzą od nazwy kości, w której się znajdują. Wyróżniamy: zatoki czołowe - zlokalizowane w kości czołowej ponad oczodołami i jamami nosowymi, zatoki szczękowe - w rzucie policzków w kości szczękowej, zatoki sitowe tworzące kość sitową - znajdują się pomiędzy oczodołami, sąsiadując ze stropem przedniego dołu czaszki, i zatoki klinowe - położone ku tyłowi od zatok sitowych w trzonie kości klinowej. Ściany zatok wysłane są błoną śluzową zbudowaną podobnie jak błona śluzowa jam nosowych. Ważnym szczegółem budowy zatok są ich połączenia z jamą nosową. Wielkość i drożność tych połączeń odgrywa ważną rolę w patogenezie zapaleń zatok.
Kto jest szczególnie narażony na choroby zapalne zatok?
- W zasadzie wszyscy. Trzeba jednak wiedzieć, że u małych dzieci zatoki nie są w pełni rozwinięte i rozwijają się stopniowo, osiągając ostateczną wielkość w wieku dojrzałym (około 20. roku życia). Szczególnie narażone są jednak osoby ze zmniejszoną z rożnych przyczyn odpornością, które wielokrotnie w ciągu roku łapią infekcje wirusowe czy bakteryjne, a także alergicy, u których alergia wywołuje obrzęk błony śluzowej z towarzyszącą niekiedy obfitą wydzieliną podobnie jak w zwykłym katarze.
Jakie powikłania niosą ze sobą nieleczone zapalenia zatok?
- Wiele osób lekceważy chore zatoki i po uśmierzeniu bólu zapomina o toczącym się procesie zapalnym. Tymczasem nieleczone zatoki są przyczyną wielu powikłań, takich jak: ropień podokostnowy oczodołu, ropowica oczodołu, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego mogące prowadzić do ślepoty, a także groźne dla życia zapalenia opon mózgowych i ropień mózgu. Tak więc wachlarz powikłań jest obszerny.
Jak można zdiagnozować chorobę?
- Doświadczony laryngolog jest w stanie poprzez badanie i wywiad stwierdzić, czy mamy do czynienia z chorymi zatokami. Badaniem pomocnym w rozpoznawaniu tej choroby jest badanie rentgenowskie, a więc "zwykłe" zdjęcie rtg. lub USG zatok. Badania te pozwalają z grubsza uwidocznić patologie w obrębie zatok. Szczegółowych informacji o stanie zatok przynosowych dostarcza tomografia komputerowa zatok lub rezonans magnetyczny. Na tej podstawie można dokładnie stwierdzić, czy przyczyną bólu jest toczący się proces zapalny zatok. Badania te pozwalają także na ocenę stopnia szerzenia się zmian zapalnych w struktury sąsiadujące z zatokami np. do oczodołów lub do jamy czaszki. W diagnostyce zapaleń zatok można wymienić badanie termowizyjne, bardzo rzadko wykonywane, polegające na ocenie różnic temperatury między tkanką zdrową a zmienioną zapalnie. Możliwe jest orientacyjne uwidocznienie obecności i rozległości stanu zapalnego w obrębie zatok przynosowych.
Jak przeciwdziałać schorzeniom zapalnym zatok?
- Nie ma szczególnych sposobów zapobiegania tej chorobie. Oczywiście trzeba starać się zapobiegać infekcjom w obrębie jamy nosowo-gardłowej, a jeżeli takie mamy, trzeba je jak najszybciej leczyć. Trzeba również usunąć zmiany patologiczne w obrębie jamy nosowej, np. skrzywioną przegrodę nosową, polipy utrudniające wentylację zatok i odpływ wydzieliny. Należy leczyć próchnicę zębów i choroby przyzębia, a także w przypadku alergików stosować leczenie przeciwalergiczne zalecane przez alergologów.
Oczywiście jeżeli tylko podejrzewamy obecność stanu zapalnego zatok, należy udać się do lekarza.
Jak można leczyć omawianą chorobę?
- Warunkiem skutecznego leczenia jest zapewnienie dobrej drogi odpływu wydzieliny z zatok. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie np. antybiotykami prowadzi zwykle do wyleczenia i całkowitego ustąpienia objawów chorych zatok. W niektórych jednak przypadkach postępowanie farmakologiczne okazuje się niewystarczające i wtedy rozważa się leczenie chirurgiczne. Zasada jest prosta: im wcześniej pacjent rozpocznie leczenie, tym lepiej.
Brak podjęcia leczenia czy też złe leczenie może doprowadzić do rozwinięcia się niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta powikłań, które omówiliśmy wcześniej.
Przestrzegam zatem wszystkich przed podejmowaniem niekonwencjonalnych sposobów leczenia zatok i radzę pójść do lekarza, jeżeli czujemy się chorzy.
Źródło:Nasz Dziennik
Rozmowa z dr. n.med. Adamem Kłosem z Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Akademii Medycznej im. prof. F. Skubiszewskiego w Lublinie rozmawia Anna Zalech

niedziela, 3 lipca 2011

ZAZDROŚĆ

Zazdrość okazywana w niewielkich ilościach świadczy o uczuciach, to naturalna część miłości. Odrobina zazdrości jest potrzebna i jest to sygnał, że partner jest nadal atrakcyjny.Gorzej jeśli  to uczucie  wymyka się spod kontroli. Problem pojawia się w chwili, gdy zazdrość z chwilowych myśli zmienia się w obłęd i może być przyczyną zdrady ukochanej osoby.
Nie pytaj, wciąż partnera: "o której wyszedłeś z biura, kogo spotkałeś po drodze, kim jest ta kobieta , której otworzyłeś drzwi do windy? Bo w końcu on zacznie cię okłamywać , żeby tylko mieć święty spokój i unikać twojego czepiania się.Przy tobie będzie się bał w ogóle rozmawiać z innymi kobietami, żeby nie musieć się potem godzinami tłumaczyć, wyjaśniać, uspokajać.Próba kontroli jego życia może doprowadzić do konfliktu i zacznie się dusić w twoim związku.
Warto więc uporać się z obłędną zazdrością , zanim w nasz związek nie wkradnie się
 " zdrada ukochanej osoby". Zastanów się nad swoją sytuacją : "czy dla ciebie ta ciągła czułość nie jest denerwująca?