Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 1 listopada 2010

Jak sobie poradzić ze sztywnością i bólem karku ?

Zwykle sztywność i ból karku dopada nas, po długim dniu pracy albo rano, gdy śpimy w niewygodnej pozycji.
Jeżeli występuje tylko sztywność i osłabienie mięśni karku to przede wszystkim należy zrezygnować z wysokich poduszek.Nocny odpoczynek jest bardzo ważny, bo w tym czasie regenerują się uszkodzone dyski tego odcinka kręgosłupa.Przy ostrzejszym bólu bardzo pomaga spanie na ortopedycznej poduszce. Ma ona zgrubienie służące do oparcia szyi i miękką  część dostosowującą się do kształtu głowy, co powoduje ,że w czasie snu kręgosłup przyjmuje fizjologiczna pozycję.Poza tym dysk, by nie podlegał procesom zwyrodnieniowym , musi się również ruszać, bo wtedy jest należycie odżywiony przez krew i tlen.Ważna jest gimnastyka rozciągająca mięśnie, dlatego warto zgłosić na masaż do profesjonalnego masażysty albo zabieg z ultradźwiękami.Kark lubi ciepło i ulgę przyniosą mu naświetlania lampą solux. Można kark polewać ciepłą wodą czy ogrzać suszarką do włosów , a więc nawiew powietrza skierować z odległości 20 cm przez 20 minut na obolałe miejsce.( należy zachować przy tym szczególną ostrożność, żeby się nie poparzyć)   
Domowe ćwiczenia rozciągające mięśnie karku - efekt terapeutyczny.
Krok pierwszy
Spleć dłonie na karku lub potylicy.Naciskaj delikatnie na ręce głową tak, by poczuć jak naciągają się mięśnie. Rozluźnij się , powtórz ćwiczenia.
Krok drugi
Połóż dłoń na lewej skroni. Nie przesuwając ręki, staraj się obrócić głowę w lewo.Wytrzymaj przez
moment nacisk.Rozluźnij się i powtórz ćwiczenie w drugą stronę.
Krok trzeci.
Spleć ręce pod brodą i skłoń głowę w przód, nie przesuwając dłoni. Rozluźnij się, powtórz powtórz ćwiczenie.
Krok czwarty.
Spleć dłonie na czole, przeciwstawiaj się ruchowi głowy do przodu. 
Jeżeli nadal trudno nam kręcić swobodnie szyją i przekrzywianie głowy sprawia nam trudności, a ból dokucza nam codziennie, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę bólu .Lekarz może nam  zlecić zdjęcia radiologiczne, badanie tomograficzne, rezonans magnetyczny i USG przepływów w tętnicach szyjnych,  gdyż dolegliwości mogą wskazywać na zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa.Na początku ból i sztywność karku pojawia się przy przeciążeniu czy przewianiu karku np. w otwartym oknie samochodowym.Szyja stałe się z czasem mniej ruchoma.  Leczenie zwyrodnienia w początkowej fazie jest zachowawcze.Polega na unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa poprzez założenie na klika dni kołnierza ortopedycznego oraz przepisuje się leki zmniejszające napięcie mięśniowe, niesterydowe leki przeciwzapalne . Pomaga elektroterapia , wyciągi, miejscowe blokady okołokręgosłupowe (zwojów współczulnych i korzeni nerwowych).Natomiast w zaawansowanej fazie choroby tj. przy wypadnięciu dysku szyjnego , niezbędna może być operacja.         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz