Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

środa, 5 grudnia 2012

Alokohol zbliża ludzi i dlatego uzależnia ?, wynika z najnowszych badań ...

To, o czym wiadomo było już od dawno, potwierdzają naukowcy.Alkohol spożywany w grupie ludzi rozluźnia atmosferę, ułatwia nawiązywanie kontaktów i rozwiązuje języki. Być może to właśnie powoduje alkoholowe uzależnienie- wynika z najnowszych badań.
Naukowcy z University of Pittsbugh przebadali 720 kobiet i mężczyzn. Badacze podzielili ochotników na oddzielne grupy, w których podawano drinki ( wódkę z sokiem żurawinowym), napoje bezalkoholowe oraz placebo (napój nie zawierający alkoholu, ale podawany, jako drink). Wszystkie sesje zarejestrowano kamerą.
Najszybciej nawiązywały rozmowę osoby, które piły drinki. Pijący dłużej rozmawiali i częściej uśmiechali się, niż ludzie w pozostałych grupach, którzy nie byli na rauszu. Alkohol powodował też, że bardziej życzliwie oceniali się nawzajem i częściej twierdzili, że odpowiada im towarzystwo, w którym się znaleźli.
Badacze zastanawiali się , dlaczego pod wpływem alkoholu ludzie lepiej czują się w grupie? Czy to właśnie sprawia, że niektóre osoby są bardziej predysponowane do uzależniania się od alkoholu? Uczeni nie odpowiadają jednoznacznie na to pytanie. Sugerują jednak, że dobre samopoczucie w grupie, które uzyskuje się pod wpływem alkoholu, może być jednym z wielu czynników zwiększających ryzyko wpadnięcia w chorobę alkoholową.
Źródło:Infotips nr 32/2012

Jak się kłócić z partnerem ?

Mężczyzna w zasadzie nie umie się kłócić. Można powiedzieć ,że nawet w najlepszym i najbardziej kochającym się związku musi kiedyś dojść do kłótni, sprzeczki są nieuchronne, problem w tym tylko , aby były jak letnia burza, nawet gwałtowna, ale zaraz po niej niech znów świeci słońce. Dobra kłótnia przypomina mecz tenisa i polega na umiejętnym ulokowaniu piłki w korcie po stronie przeciwnika. Bez odbioru.
Po pierwsze, w kłótni nie przeklinamy. Obrzucanie drugiej osoby tzw. mięsem zatrzaskuje przed nami pewne drzwi, bo pozbawiamy drugą osobę szacunku. Przekleństwa są jak kamienie i zapadają  w pamięć nieodwracalnie.
Sprawiają ból i ogromną przykrość.Może nas spotkać rewanż w postaci równie grubego określenia, a wtedy za nami już ściana.
Jeśli jednak przeklinanie jest dla niektórych rodzajem terapii ( są takie osoby), to oddalcie się od "pola bitwy" i na uboczu pofolgujcie sobie do woli.
Unikajmy w kłótni personalnych konkretów  typu : "Ty zawsze tak", " Ty nigdy", to typowe dla Twojego charakteru", masz to po mamusi", itp. Ironiczne uwagi podkręcają tylko temperaturę i uderzają osobiście w partnera.
Znika gdzieś przedmiot sporu, a pojawia się ocena jego osobowości.Kłóćmy się więc o konkrety: " nie podoba mi się to, co zrobiłeś","uważam, że to co robisz jest złe i mi nie odpowiada".
Największym grzechem jest sięganie retrospektywne do przeszłości, z braku argumentów najczęściej. Nagle wypominamy partnerowi jakieś przewinienie sprzed lat, niby dawno już zamknięte, zręcznie podpinając je pod aktualny przedmiot sporu: " Co tam ta dzisiejsza sprawa ...Mam Ci przypomnieć ten twój wyskok w
 75 roku ?".
To rodzaj szantażu moralnego, bo nawet Pan Bóg wybacza nam grzechy, po odbyciu oczywiście odpowiedniej pokuty...
Inny chwyt poniżej pasa to zmiana tematu, skierowanie kłótni na inne pole. Spieracie się o Twoje nierozsądne wydatki i złe planowanie budżetu domowego i wtedy odpalasz: "A ile lat jeszcze minie zanim posprzątasz piwnicę?  Czy może odłożyłeś to na następne wcielenie?".Tę sztukę najlepiej opanowały  kobiety, dysponujące fenomenalną pamięcią i umiejętnością powiązania kilku faktów jednocześnie.
Daj dość swojemu oponentowi do słowa !
To trudne, ale warto spróbować dać szansę odpowiedzi drugiej stronie, posłuchać jego argumentów. Nie oznacza to wcale naszej porażki. ale lepszy każdy consensus od nawet zwycięskiej bijatyki. Pozwól, by mimo niewątpliwych emocji kłótnia zaczęła przypominać dyskusję, a nie dziką awanturę. Rzeczowe argumenty pomogą przemyśleć partnerowi błąd, który ewentualnie popełnił. Przekrzykiwanie się wznieci tylko ogień.
Mężczyzna  na ogół  nie potrafi się kłócić, łatwo traci głowę i wpada w złość, poza tym chytrze stara się wykorzystać sytuację i zniknąć, niby obrażony z domu, oczywiście na piwo w celu "poratowania nerwów".
Tak więc kłótnia to zwykła strata czasu ... Warto tak pokierować sytuacją, aby wyszło, iż właściwie to Ty zostałaś obrażona i wtedy można już spokojnie stzrelić focha i czekać na jego przeprosiny.
Osobnym tematem jest bowiem godzenie się po kłótni, ale nie będziemy szczegółowo podpowiadać, gdzie, o jakiej porze i na jakim meblu jest najbardziej przyjemne...
Źródło: Infotips nr 32/2012
 

środa, 18 lipca 2012

Pieniądze za wypadek na dziurze na chodniku.Moja znajoma złamała nogę..

Moja znajoma upadła na chodniku i złamała nogę.Przyczyną była dziura w chodniku. Pogodowie,operacja i kilka tygodni w gipsie oraz wiele tygodni rehabilitacji.Niebawem długie zwolnienie lekarskie i nie wiadomo, kiedy będzie mogla wrócić do pracy?
W takiej sytuacji moja znajoma ma prawo do zwrotu wydatków na leczenie i rehabilitację, do odszkodowania a nawet renty.
Co robić , aby otrzymać, ww. świadczenia.
Poleciłam jej, aby zbierała dokumentację medyczną, z pogotowia ,ze szpitala, rachunki za leki i inne świadczenia medyczne.Na szczęście syn  zrobił zdjęcia miejsca, gdzie się przewróciła., a ona zapisała nazwiska i  nr telefonów świadków zdarzenia.
Następnie aby ustalić właściciela nieruchomości  wystąpiła z wnioskiem  do Urzędu Gminy , wskazując położenie budynku, przed którym doszło do wypadku.
Obecnie zastanawia  się, czy przy dochodzeniu wypłaty zadośćuczynienia nie skorzystać z pomocy firmy prawniczej specjalizującej się w uzyskaniu odszkodowania.Zachęcam ją , gdyż niedawno mój znajomy przy pomocy firmy  http://www.upilarek.kdf.info.pl  w podobnym wypadku otrzymał wysokie odszkodowanie. 

Czy to, co producenci wód mineralych piszą na etykietach, jest prawdą?

Sprawdziła to w teście na zlecenie UOKiK Fundacja Pro-Test. Przetestowano 15 najpopularniejszych wód butelkowanych,W badaniu etykiet (czyli informacji o danej wodzie podawanych na butelce) maksymalną liczbę punktów uzyskała tylko Nałęczowianka. W teście sprawdzającym  skład mineralny, a dokładniej jego stabilność najlepiej wypadły : Nałęczowianka, Dobrowianka, Piwniczanka oraz Muszynianka. Smak wód na ogół był neutralny. Smak Muszynianki, Kingi Pienińskiej, Staropolanki 2000 i Piwniczanki testerzy określili jako lekko kwaśny.A więc wybór należy należy do klienta.   

wtorek, 17 lipca 2012

Super polskie zioła na łuszczycę! To nie reklama!

Choruję na łuszczycę już drugi rok.Próbowałam różnych metod leczenia.Zaczęto mnie leczyć sterydami i to był błąd. Owszem , bardzo szybko zmiany znikają, ale po odstawieniu jeszcze szybciej wracają.Zmiany miałam na całej skórze, okropność.
Później leczyłam preparatami z morza martwego.Leczenie jest drogie i czasochłonne (3xrazy punktowe smarowanie i 3x razy kąpiel w określonym czasie w ciągu dnia).Zmiany  na skórze znikały ale ślady pozostały na nogach. Ale na wiosnę br. łuszczyca zaczęła się pokazywać na łokciach, udach i w głowie.
Zaczęłam czytać w internecie o ziołach i na forach jeden chłopak napisał , że zaczął pić zioła( O.Andrzej, Cz.Klimuszko ) i łuszczyca zaczęła znikać tak szybko jak nigdy do tej pory.
Na drugi dzień zakupiłam 11 ziół(za wszystkie zapłaciłam 48,00zł)  i piję już 3 tydzień i rzeczywiście zmiany znikają.
Podaję skład:
Liść bobrka , liść pokrzywy, korzeń arcydzięgla, korzeń łopianu, korzeń lukrecji, kłącze pięciornika, ziele drapacza, ziele skrzypu polnego, ziele fiołka trójbarwnego, ziele poziomki, ziele rdestu ptasiego, wszystko po 50,0 g.
Zioła zmieszać, łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku, przykryć na 3 godz ,przecedzić, lekko podgrzać.
Pić 3 razy dziennie po szklance 20 minut przed posiłkiem.Przed zakupem ziół proszę sprawdzić czy można je pić przy innych schorzeniach i lekach które państwo zażywacie. 

wtorek, 27 marca 2012

Łuszczyca a wzrok. Czy to schorzenie może powodować pogorszenie wzroku?

Łuszczyca jest chorobą która może powodować zmiany w wielu narządach, również w oczach. Na tego typu kłopoty narażeni są szczególnie ci chorzy, u których dochodzi do powikłań w postaci łuszczycowego zapalenia stawów. Wówczas często pojawiają się : zapalenie spojówek, zapalenie rogówki lub ostre zapalenie tęczówki. Proszę pamiętać ,że wszystkie choroby oczu wymagają konsultacji u okulisty i leczenia ich u niego, a nie u lekarza leczącego łuszczycę . Tak jest i w tym przypadku. Łuszczyca nie ma natomiast żadnego wpływu na wielkość ani na pogłębienie się wady wzroku.
Źródło: Kobieta i Życie
Więcej na temat łuszczycy proszę przeczytać w postach pod tyt." Co to jest łuszczyca, postacie..."

wtorek, 6 marca 2012

Jak zachować zdrowie i młodość .Medycyna nie uwolni nas od chorób i objawów starzenia ...

Medycyna nie uwolni nas od chorób i objawów starzenia. Ale są przecież sposoby, dzięki którym możemy wzmacniać swoje zdrowie, siły witalne i wydłużać życie. Ważne jest także umiejętne rozpoznawanie wczesnych objawów chorób, które w XXI w. zagrażają nam najbardziej: alergii, nowotworów, schorzeń układu krążenia, cukrzycy i otyłości. Dlatego chciałam polecić państwu wiosenne wydanie „Pomocnika Medy­cznego”. Znajdą w nim Państwo wiele tekstów publikowanych już na łamach „Polityki”, jednak uaktualnionych i poszerzonych, bo w kwestii ratowania naszego zdrowia naukowcy oraz eksperci – do których zwrócili się o pomoc przy redagowaniu „Pomocnika” – do swoich recept wciąż dopisują nowe zalecenia.
W rozdziale I radzą, jak nie dać się alergii (sprzyjają jej np. zbyt sterylne warunki życia) i astmie, która bywa konsekwencją nieleczonej alergii. Piszą też o innych wiosennych wrogach – kleszczach roznoszących groźne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
W rozdziale II omawiamy różne aspekty starzenia i sposoby przeciwdziałania im. Radzimy, jak złagodzić przykre objawy meno- i andropauzy.
Rozdział III poświęcony jest tym rodzajom chorób nowotworowych, na które Polki i Polacy zapadają najczęściej: rakowi piersi, płuca, jelita grubego. A także m.in. czerniakowi i chłoniakom, których przybywa w zastraszającym tempie. Zwracamy uwagę na badania profilaktyczne, dzięki którym można raka zdiagnozować w bardzo wczesnej fazie. A wtedy jest w pełni wyleczalny.
W rozdziałach IV i V radzą, jak uniknąć chorób serca, zawału, udaru, zakrzepicy, jak zmienić dietę i styl życia na zdrowszy.http://www.nexto.pl/rf/pr?p=12641&pid=156823
Nie zapomnieli też o użytecznych i cieszących się dużą popularnością testach, dzięki którym każdy będzie mógł sprawdzić stan swojego organizmu, kondycję, podatność na rozmaite zagrożenia, ale i zaawansowanie objawów chorobowych – by móc ocenić, kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza. Życzą wytrwałości w trenowaniu zdrowych nawyków.
Wszystkie teksty w "Pomocniku Medycznym napisał  Paweł Walewski publicysta działu naukowego 'Polityki" z wykształcenia lekarz z zawodu dziennikarz medyczny, od czternastu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału oraz Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.Laureat wielu krajowych i międzynarodowych nagród ,między innymi otrzymał tytuł Rzecznika Chorych na Raka.

czwartek, 12 stycznia 2012

Ciążą a tarczyca

Zaburzenia pracy gruczołu tarczowego kobiety, mogą utrudniać zajście w ciążę i jej donoszenie oraz prowadzić do wad rozwojowych i pogorszenia rozwoju psychofizycznego dziecka. Dobrze, jeśli kobieta starająca się o dziecko, a szczególnie będąca w ciąży, ma wykonane badanie TSH. Powinno być ono powtórzone ok. 6 tygodni po porodzie, gdyż w przypadku wystąpienia niedoczynności po porodzie, kobieta może uznawać zmęczenie za naturalne albo nawet nie odczuwać go z powodu dużej mobilizacji psychicznej.
Badania TSH nie ma w najnowszym Rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia określającym zalecaną diagnostykę u kobiet ciężarnych.
Jednak wśród ginekologów coraz powszechniejsza jest świadomość jego wykonania u przyszłych matek.
Ponieważ większe ryzyko poronienia stwierdzono także w chorobie Hashimoto,niektórzy endokrynolodzy uważają, że kobiety w ciąży powinny mieć oznaczone przeciwciała anty- TPO, które wskazują dla tej choroby typowy stan zapalny tarczycy. Autoimmunologiczna choroba tarczycy typu Hashimoto często przebiega bez dostrzegalnych objawów, również poziom TSH i hormonów tarczycy może być prawidłowy. Powinny się przebadać szczególnie te kobiety, u których problemy z tarczycą występują rodzinnie.
Polecam w moim blogu  artykuł "tarczyca- nadczynność albo niedoczynność tarczycy , badania , leczenie "
Źródło: "Porozmawiajmy o zdrowiu "-nr5/2011

niedziela, 8 stycznia 2012

Tarczyca - niedoczynność tarczycy czy nadczynność tarczycy? Badania , leczenie.

Tarczyca jest gruczołem wydzielenia wewnętrznego. Znajduje w przedniej części szyi, u dołu,bezpośrednio pod skórą. Przy pomocy hormonów steruje przemianą materii w całym organizmie. Reguluje wzrost tkanek, odpowiada za dojrzewanie układu nerwowego i kostnego u dzieci.Wpływa na tempo spalania jednych substancji i tworzenia innych, reguluje transport wody i przemiany cholesterolu, wapnia, fosforu, białka i innych związków. Jej nieprawidłowe działanie rzutuje na zdrowie całego organizmu, a przede wszystkim układu pokarmowego, serca, mięśni i układu nerwowego.
Wytwarzane przez tarczycę hormony to trójjodotyronina -hormony prodykowane przez T3 i tyroksyna- T4. Nadzór nad wydzielaniem T3 i T4( a dokładniej FT3M I FT4) pełnią : hormon przysadki - tyreotropina -TSH , oddziałujący na wydzielanie hormonów tarczycy i hormon podwzgórza - tyreoliberyna- TRH , decydujący o wydzielaniu TSH przez przysadkę.
Objawy nadczynności tarczycy :
chudnięcie, przyspieszenie przemiany materii, nerwowość, zmiany nastojów, drżenie rąk, uczucie gorąca, podwyższona temperatura ciała, przyspieszone tętno, kołatanie serca, arytmia serca, podwyższone ciśnienie tętnicze- skurczowe, biegunki, wygładzona, cienka i wilgotna skóra , wytrzeszcz oczu przy chorobie Gravesa- Basedowa, TSH poniżej normy.
Nadczynność jest powodowana chorobą Gravesa-Basedowa, wolem guzkowym, przyjmowaniem hormonów tarczycy, rakiem tarczycy i jego przerzutami lub wczesną fazą zapalenia gruczołu tarczowego.
Objawy niedoczynności tarczycy:
tycie, spowolnienie przemiany materii, senność, zmęczenie, uczucie chłodu,obniżona temperatura ciała\, zwolnione tętno, charakterystyczna "nalana" twarz , obrzęki podudzi, zaparcia, szorstka sucha skóra, wypadanie włosów, wole- powiększenie tarczycy, TSH powyżej normy.
Niedoczynność tarczycy jest skutkiem stanów zapalnych autoimmunologicznej choroby tarczycy (Hashimoto), niedoboru jodu w organizmie , a także leczenia operacyjnego innych chorób tarczycy.
Hormony są pewnego radzaju sterownikami, wydzielanymi przez gruczoły i wyspecjalizowane tkanki, a wpływające na pracę wszystkich komórek. Czynność niektórych gruczołów dokrewnych regulują hormony produkowane przez przysadkę, a z kolei jej działaniem sterują hormony wydzielane przez podwzgórze. Ten skomplikowany układ sam się reguluje poprzez ujemne sprzężenie zwrotne - wzrost wydzielania jednego hormonu i jego oddziaływanie hamują wydzielanie innego hormonu.
JOD niezbędny jest do produkcji hormonów tarczycy - stanowi ponad 60 % ich masy.Zbyt małe spożycie jodu jest przyczyną wola endemicznego, niedoczynności tarczycy, opóźnienia rozwoju u dzieci czy problemów z płodnością.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią mają większe zapotrzebowanie na jod.Najlepszym źródłem tego pierwiastka są ryby morskie i owoce morza. W Polsce od 1996 roku jod w bezpiecznych ilościach dodawany jest do soli kuchennej. Zawierają go również niektóre wody mineralne.W przypadku choroby Hashimoto należy unikać nadmiaru jodu , nie stosować preparatów zawierających ten pierwiastek, np. suplementów diety czy nawet globulek przepisywanych w zakażeniach pochwy.
Chociaż objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy są teoretycznie dość charakterystyczne, rozpoznanie choroby we wczesnym okresie nie zawsze jest oczywiste  .Pozory mylą. Nie wszystkie dolegliwości występują u każdego pacjenta, a niektóre pojawiają się dopiero po dłuższym czasie trwania choroby.
Symptomy niedoczynności tarczycy mogą być maskowane przez inne problemy zdrowotne albo uznawane za skutek przemęczenia, depresji czy wieku.
W przypadku wystąpienia niedoczynności po porodzie, kobieta może uznawać zmęczenie za naturalne albo nawet  nie odczuwać  go z powodu dużej mobilizacji psychicznej.
Objawy nadczynności mogą być z kolei mylone z menopauzą  (jak uderzenia gorąca, kołatanie serca), nerwicą, a nawet zaburzeniami psychicznymi.
Ostatecznym kryterium rozpoznania nadczynności lub niedoczynności są badania hormonalne.
BADANIA KRWI. 
TSH - podstawowe przesiewowe badania ujawniające nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także zaburzenia czynności tarczycy, w których hormony tarczycy T3 i T4 są w normie. Poziom TSH zmienia się powoli, dlatego powtarzanie badania w krótkich odstępach czasu nie ma sensu.
T3 i T4, a dokładniej FT3I FT4 czyli hormony tarczycy - pomocne w uściśleniu rozpoznania. W dużym  uproszczeniu, ich podwyższony poziom jest związany z nadczynnością, a obniżony z niedoczynnością, ale interpretacja wyników jest bardziej skomplikowana.
USG - jest najprostszym i najbezpieczniejszym badaniem obrazowym, Na jego podstawie można ocenić wielkość tarczycy, wykryć obecność guzków, cyst, torbieli i zwapnień, a także zmiany zapalne.
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa- polega na nakłuciu i pobraniu komórek do badania cytologicznego pod mikroskopem. Przeprowadzenie zabiegu pod kontrolą USG daje możliwość trafienia igłą w miejsce, które budzi podejrzenie. Dzięki biopsji można często wykluczyć lub potwierdzićzłośliwy charakter guzków, a tym samym podjąć decyzję czy konieczna jest operacja. Może się zdarzyć, że biopsja nie rozstrzygnie o charakterze zmian w tarczycy. Większość pacjentów boi się biopsji tarczycy, tymczasem badanie jest bezpieczne i prawie niebolesne.
Scyntygrafia, tomografia, elastografia- badanie obrazowe wykonane głównie w celu odróżnienia zmian nowotworowych.
Elastografia to bardzo młoda technika.Jest to rodzaj USG, które pozwala dodatkowo ocenić elastyczność tkanek. Dzięki niej można dokładniej wytypować zmiany, w przypadku których konieczna jest jest biopsja.
Jedynym badaniem tarczycy, na które NFZ może nas w razie konieczności skierować lekarz rodzinny jest TSH. Do wykonania wszystkich pozostałych badań potrzebne jest skierowanie od specjalisty.
Jeśli zdecydujemy się zrobić badania prywatnie, warto sprawdzić ceny w różnych laboratoriach i pracowniach. Oznaczenie TSH i T3, T4 kosztuje od 15 do 30zł, a przeciwciał anty- TPO i anty - TG od 30- 50 zł .Za USG tarczycy zapłacimy od 70 do 150zł, a za biopsję 0d 160 do 300zł.
Leczenie - jest ściśle zależne od przyczyny nadczynności lub niedoczynności .
W przypadku niedoczynności zawsze konieczne jest uzupełnianie hormonów tarczycy.Chorzy muszą systematycznie , codziennie rano,na czczo przyjmować odpowiednią dobraną dawkę L- tyroksyny. Nie wolno jej gwałtownie zmieniać- szczególnie niebezpieczne jest nagłe zwiększenie dawki u osób starszych i z chorobą wieńcową serca.Większość przypadków niedoczynności tarczycy wymaga przyjmowania  L-tyroksyny  do końca życia.
Nadczynność w zależności od jej przyczyny leczy się farmakologicznie- lekami hamującymi czynność tarczycy, jodem promieniotwórczym  lub operacyjnie.Czasami konieczne jest zastosowanie wszystkich tych metod.
Warto badać tarczycę, gdyż jej nieprawidłowe funkcjonowanie rzutuje na zdrowie całego organizmu, a przede wszystkim układu pokarmowego, serca, mięśni i układy nerwowego.
PAMIĘTAJ !! Jeśli masz chorą tarczycę, zawsze poinformuj o tym lekarza, u którego leczysz się z innego powodu.Powiedz, jakie lekarstwa przyjmujesz albo przynieś opakowanie. Jest to konieczne, ponieważ na czynność tarczycy wpływają leki stosowane w niektórych chorobach i preparaty wykorzystywane w diagnostyce kontrastowej np.w urografii, tomografii, koronarografii czy angiografii - a zaburzenia pracy tarczycy rzutują na stan wielu narządów.
Źródło : "Porozmawiajmy o zdrowiu"- nr 5/2011