Zaburzenia pracy gruczołu tarczowego kobiety, mogą utrudniać zajście w ciążę i jej donoszenie oraz prowadzić do wad rozwojowych i pogorszenia rozwoju psychofizycznego dziecka. Dobrze, jeśli kobieta starająca się o dziecko, a szczególnie będąca w ciąży, ma wykonane badanie TSH. Powinno być ono powtórzone ok. 6 tygodni po porodzie, gdyż w przypadku wystąpienia niedoczynności po porodzie, kobieta może uznawać zmęczenie za naturalne albo nawet nie odczuwać go z powodu dużej mobilizacji psychicznej.
Badania TSH nie ma w najnowszym Rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia określającym zalecaną diagnostykę u kobiet ciężarnych.
Jednak wśród ginekologów coraz powszechniejsza jest świadomość jego wykonania u przyszłych matek.
Ponieważ większe ryzyko poronienia stwierdzono także w chorobie Hashimoto,niektórzy endokrynolodzy uważają, że kobiety w ciąży powinny mieć oznaczone przeciwciała anty- TPO, które wskazują dla tej choroby typowy stan zapalny tarczycy. Autoimmunologiczna choroba tarczycy typu Hashimoto często przebiega bez dostrzegalnych objawów, również poziom TSH i hormonów tarczycy może być prawidłowy. Powinny się przebadać szczególnie te kobiety, u których problemy z tarczycą występują rodzinnie.
Polecam w moim blogu artykuł "tarczyca- nadczynność albo niedoczynność tarczycy , badania , leczenie "
Źródło: "Porozmawiajmy o zdrowiu "-nr5/2011
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz