Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

środa, 26 października 2011

Poczucie winy -śmierć bliskiej osoby- radzenie sobie z poczuciem winy.

Może sądzisz, iż do śmierci bliskiego człowieka przyczyniło się jakieś zaniedbanie z twojej strony. Pomocne bywa już samo uświadomienie sobie, że poczucie winy - rzeczywistej czy urojonej- jest normalna reakcją osoby ogarniętej rozpaczą.I znowu nie staraj się za wszelką cenę ukryć takich uczuć.Rozmawianie o nich może ci przynieść tak potrzebną ulgę.
Postaraj się jednak zrozumieć, że bez względu na to, jak bardzo kogoś kochamy, nie jesteśmy w stanie rozciągnąć kontroli nad jego życiem. Nie zdołamy też zapobiec temu, by " czas i nieprzewidziane zdarzenie" dosięgły naszych bliskich. Poza tym z pewnością nie miałeś złych intencji. Czy na przykład specjalnie nie wezwałeś wcześniej lekarza, żeby droga ci  osoba zachorowała i zmarła ?Ależ skąd ? Czy więc naprawdę jesteś odpowiedzialny za jej śmierć? Nie.
Pewna matka, której córka zginęła w wypadku samochodowym, nauczyła się przezwyciężać poczucie winy.
"Miałam do siebie pretensje,że kazałam jej pojechać" - wyjaśnia." Czasem jednak pojęłam, jak bezsensowne są takie wyrzuty. Nie było nic złego w wysłaniu jej z ojcem po zakupy. Po prostu zdarzył się straszny wypadek".
"Przecież tyle mogłem jeszcze powiedzieć lub zrobić"- ubolewasz. To prawda, ale któż z nas może twierdzić, iż jest ideałem ojca, matki czy dziecka?  Biblia przypomina "Dopuszczamy się(....) wszyscy uchybień; jeśli kto w mowie nie uchybia, ten jest mężem doskonałym .
Pogódź się więc z faktem, iż nie jesteś doskonały. Ciągle rozmyślanie nad tym " co by było, gdyby ...", niczego nie zmieni, a tylko opóźni odzyskanie równowagi.

Dzien Wszystkich Swiętych - 1 listopada.Pamiętamy o tych , którzy odeszli .

Dzień Wszystkich Świętych ma charakter religijni, w Polsce głównie katolicki. Jednak ten dzień  obchodzą także ludzie innych wyznań jak i niewierzący.Tego dnia tradycyjnie już odwiedzamy na cmentarzach swoich bliskich, którzy odeszli, przyniesiemy ich piękne chryzantemy, zapalimy znicze, pomodlimy się. Ból po stracie kogoś bliskiego nie da się z niczym porównać. Bo pamięć o zmarłych to coś naturalnego, ma zwyczajny człowieczy wymiar.   Ktoś mądrze powiedział : zmarłych z nami nie ma, ale wciąż nad nami czuwają. To prawda. Wszystkich Świętych jest jednym z niewielu dni w roku, gdy przy grobie spotyka się cała rodzina. Przychodzą Ci , którzy całkiem stracili ze sobą kontakt albo skłóceni , oddaliło ich codzienne zabieganie.Ale w tym dniu witają się , wybaczają sobie zło .Może  każę im to robić ktoś, kogo już nie ma.
Czy wystarczą świeczka i chryzantemy, by oddać jej należny hołd ? Może trzeba częściej o niej myśleć i korzystać z jej mądrego doświadczenia. Przecież człowiek żyje tak długo, jak długo inni o nim pamiętają.        
Chcielibyśmy , by o nas kiedyś pamiętano.

sobota, 22 października 2011

Rak piersi - profilaktyka

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia.

Stwierdzenie przyczyn raka sutka, pomimo znacznej liczby prac i analiz, jakie w świecie przeprowadzono, w dalszym ciągu nie jest dostatecznie jasne. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nowotwór o tej samej strukturze może być wywoływany przez kilka, a nawet kilkanaście czynników rakotwórczych. Coraz częściej jednak w ryzyku zachorowania na raka piersi wskazuje się na uwarunkowania genetyczne; w Polsce około 10 % przypadków raka piersi występuje u kobiet, u których stwierdza się mutacje w obrębie genów, najczęściej w BRCA1.

    Czynniki ryzyka:
1    Wiek 50-69
2    Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby     przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)
3    Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
4    Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
5    Późna menopauza po 55 roku życia
6    Urodzenie dziecka po 35 roku życia
7    Bezdzietność
8    Poprzednie leczenie z powodu raka piersi
9    Leczenie z powodu innych schorzeń piersi

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.
Metodę w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian nowotworowych w utkaniu piersi stanowi mammografia. Jej czułość jest najwyższa, szacuje się że dla kobiet po menopauzie wynosi ona 90-95%. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25-30%. American College of Preventive Medicine rekomenduje wykonywanie mammografii 2 zdjęć tej samej piersi, co 2 lata u kobiet w wieku 50-69 lat z grupy niskiego ryzyka, natomiast co rok u kobiet z grupy wysokiego ryzyka.


W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych występuje wysoka umieralność z
powodu zaawansowanego raka piersi. Rak piersi w zależności od stadium klinicznego zaawansowania wymaga: leczenia operacyjnego (amputacja piersi), radioterapii lub leczenia systemowego (chemioterapia, hormonoterapia). Wszystkie te metody leczenia są bardzo kosztowne.


W USA oraz w krajach Unii Europejskiej uznano, że najskuteczniejszym instrumentem ograniczenia zachorowań i poprawy wyników leczenia nowotworów złośliwych są narodowe programy walki z rakiem. Programy te są finansowane ze środków budżetowych państwa, a działania w ramach tych programów
oprócz populacyjnych badań przesiewowych obejmują także zakup nowoczesnego sprzętu diagnostyczno
- leczniczego oraz działania edukacyjne w odniesieniu do społeczeństwa i kadry medycznej.
 
Zaproszenie do bezpłatnego badania mammograficznego -sprawdź : 

 http://www.profilaktykaraka.coi.waw.pl/cokpiersi/mammo/index.php?strona=adresy_wokow

Chemioterapia w tabletce ! Po podaniu chemii doustnej włosy nie wypadają!

Aby wyleczyć raka piersi, trzeba przyjmować cytostatyki,To silne toksyczne leki, które są podawane dożylnie w szpitalu w postaci kroplówki,Chemioterapia jest bardzo obciążająca dla organizmu. Zaraz po jej przyjęciu pojawia się ogromne zmęczenie, nudności, wymioty. Bardzo stresującym objawem ubocznym jest wypadanie włosów.Po dłuższym leczeniu dołączają się również kłopoty z żyłami, w których powstają zwapnienia, utrudniające podawanie kolejnych leków.
JUŻ NIE MUSI TAK BYĆ ! Od niedawna istnieje także w Polsce możliwość przyjmowania chemii w postaci tabletki. Można wziąć ją we własnym domu, gdzie łatwiej jest przeczekać burzliwe objawy podania chemii.Do szpitala trzeba się zgłosić tylko raz w miesiącu na specjalistyczne badania kontrolne.
Jest jeszcze jedna wiadomość - po podaniu chemii doustnej nie wypadają włosy !!
Kiedyś wystarczy chemia .
Polscy genetycy ze Szczecina prowadzą badania, których celem jest sprawdzenie, czy w przyszłości u kobiet
z odziedziczoną mutacją genu BRCA 1będzie można uniknąć wycięcia guza przed podaniem chemii. 
Dyskusje toczą się też wśród onkologów na temat usuwania węzłów chłonnych. Okazuje się, że we wczesnym stadium choroby można je oszczędzić. Decyduje o tym stan tzw. węzła wartowniczego - to w nim pojawiają się przerzuty nowotworowe. Jeśli węzeł ten jest czysty, nie trzeba wycinać węzłów pachy.
Informacje na temat mammografii oraz kontroli mammografów znajdziesz na stronie:   http://www.profilaktykaraka.coi.waw.pl/cokpiersi/mammo/
 
Źródło: Świat Kobiety nr 10/październik

piątek, 7 października 2011

Hormonalna terapia zastępcza - prawdy i mity !

HTZ
Prawda - łagodzi objawy menopauzy jak uderzenia gorąca , nocne poty, rozdrażnienia.
Prawda-  spowalnia utratę masy kostnej i zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy oraz groźnych złamań .
Prawda - chroni naczynia krwionośne- nie zajęte blaszką miażdżycową przed chorobami.
Prawda - zmniejsza objawy zanikowego zapalenia pochwy i suchość śluzówki.łagodzi wysiłkowe nietrzymanie moczu. Poprawia wygląd skóry , włosów i paznokci.

MIT - zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. W badaniach wykazano, że ryzyko jest minimalne- po 5 latach stosowania rośnie o ok. 0,1 proc.
MIT - zażywanie sztucznych hormonów powoduje nadwagę. W większości przypadków winna jest zbyt kaloryczna dieta.
Zaczynasz doświadczać nieprzyjemnych dolegliwości ( tzw.objawów wypadowych ). Miewasz uderzenia gorąca i napady pocenia się, dokuczają ci zaparcia, jesteś rozdrażniona i przemęczona, masz problemy ze snem.Obawiasz się  problemów z sercem i osteoporozy . Nie czekaj ! Poradź się specjalisty .Poza tym lekarz może ci zaproponować hormonalną terapię zastępczą. Nie bój się jej. Skutecznie łagodzi objawy menopauzy.Jeśli będzieśz przestrzegać przykazań lekarskich , wyjdzie ci to na zdrowie.Specjalista doradzi preparaty ziołowe, które w razie potrzeby mogą zastąpić HTZ ( hormonalna terapia zastępcza).
Naśladuj japonki ! Badania pokazują ,że mieszkanki Japonii i krajów azjatyckich przechodzą menopauzę dużo łagodniej , niż Europejki lub w ogóle nie mają objawów! Powód ? dieta bogata w produkty sojowe. Panie te na co dzień piją mleko sojowe , a gotowaną soję jedzą tak często , jak my ziemniaki . Dzięki temu dostarczają swojemu organizmowi tzw. fitoestrogenów . T0 substancje, które mają korzystny wpływ na kobiecy organizm w okresie menopauzy. Dołącz do grona szczęśliwych kobiet  i odżywiaj się zdrowo.
Stosuj mądre uniki.
Ogranicz produkty , które wyzwalają napady gorąca- napoje z kofeiną, pikantne potrawy, alkohol.   
Broń się przed stresem - spaceruj, rób gimnastykę.
Dieta ,której potrzebujesz; fitoestrogeny - to soja, groch,fasolka szparagowa, marchew, natka pietruszki, wisnie, jabłka.Łagodzą większość objawów menopauzy, bo przekształcają się  w organizmie w substancje działające jak estrogeny. Poza tym należy spożywać produkty bogate w wapń, węglowodany złożone , błonnik pokarmowy, witaminę E.