Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

sobota, 18 grudnia 2010

Dootrzewnowa terapia perfuzyjna w hipertemii w Lublinie !

 Kurier lubelski napisał:
Onkolodzy w SPSK 1 ruszają z nową terapią

Dootrzewnowa terapia perfuzyjna w hipertermii - to jedyna szansa na przeżycie dla osób walczących z przerzutami raka jelita grubego i raka żołądka. Do tej pory mogli z niej korzystać tylko pacjenci Kliniki Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od środy zabiegi przeprowadzają również specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Jesteśmy drugim ośrodkiem w kraju, który będzie leczył chorych w ten sposób. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Polski wschodniej, cierpiących na nowotwory - mówi prof. Wojciech Polkowski, szef Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy ul. Staszica.

Do tej pory pacjenci, u których stwierdzono przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej, właściwie nie mieli szans na przeżycie. Większość umierała w ciągu 6-9 miesięcy.

- Jedyne, co mogliśmy im zaoferować to postępowanie paliatywne. Dzięki zastosowaniu chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii, możemy osiągnąć nawet 50 procent przeżyć 5-letnich. To naprawdę bardzo dobry wynik
- tłumaczy prof. Polkowski.

Na czym to polega? - Ta metoda jest połączeniem operacji z chemioterapią. Najpierw usuwamy pacjentowi guzki z jamy brzusznej, potem ogniska przerzutowe są "obmywane" podgrzanym do 42 stopni Celsjusza płynem z cytostatykiem - wyjaśnia specjalista.

piątek, 17 grudnia 2010

Obywatele UE , którzy zachorowali na rzadką chorobę mogą śledzić.....

Obywatele UE uzyskają bezpłatny dostęp do prac i artykułów naukowych, m.in. z zakresu medycyny, finansowanych z pomocą środków unijnych.
Zapewni to uruchomiona przez Komisję Europejską na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) infrastruktura swobodnego dostępu do badań europejskich OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe).
Darmowa strona internetowa OpenAIRE ma zapewnić wgląd online w całą sieć otwartych katalogów służących udostępnianiu rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki grantom unijnym udzielonym w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).
Pozwoli to m.in. chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji.
W około 25 tys. niezależnych, recenzowanych przez naukowców czasopismach i zbiorach będących owocem konferencji tematycznych, co roku publikuje się na świecie około 2,5 mln artykułów naukowych. Dotychczas w otwartych, darmowych katalogach lub w bezpłatnych, ogólnodostępnych periodykach udostępniano jedynie 15-20 proc. tych publikacji.
Zgodnie z zasadami udzielania grantów 7PR naukowcy korzystający z funduszy UE będą odtąd zobowiązani do przedłożenia pełnej treści swoich publikacji badawczych w powszechnie
dostępnej wirtualnej bibliotece.
Źródło: Europa.eu, DKX/Rynek Zdrowia ,03-12-2010 09:57

Nowotwór boli pod koniec choroby to prawda czy fałsz ? Bóle nowotworowe.

Nowotwór boli pod koniec choroby to prawda czy fałsz ?
Tymczasem amerykańscy uczeni stwierdzili, że ból występuje już nie wg  jednej z utartych opinii „nowotwór boli dopiero pod koniec choroby”ale we wczesnych stadiach choroby nowotworowej. Ocenia się, że u około 40–50% chorych z nowotworami jajnika, szyjki macicy, piersi, gruczołu krokowego czy jelita grubego pojawia się on już w chwili postawienia rozpoznania. Ból jest też wczesnym objawem u 60–70% pacjentów z rakiem płuca i trzustki. Podsumowując dane statystyczne, można przyjąć, że 3/4 chorych na nowotwory odczuwa ból. Ponadto 4/5 z tej grupy zgłasza jednocześnie co najmniej dwa rodzaje bólu, a 1/3 nawet więcej niż trzy.
Niektóre typy nowotworów są częściej związane z wystąpieniem bólu niż inne. Wśród pacjentów z rozpoznanym nowotworem: przełyku, trzustki i kości ponad 80% zgłasza dolegliwości bólowe. Około 70–80% cierpiących na nowotwory: płuc, żołądka, dróg żółciowych, prostaty, sutka oraz jajników odczuwa bóle w trakcie choroby. Nowotworom: krtani, jelita grubego, układu moczowego i mózgu ból towarzyszy w około 60–70% przypadków, a przy chłoniakach, białaczkach oraz nowotworach tkanek miękkich – w około 50-60%.
Leczenie przeciwbólowe stanowi więc bardzo istotną i integralną część terapii antynowotworowej. I to nie tylko dlatego, aby ulżyć cierpieniom, co jest oczywiście niezwykle ważne, ale także by zapobiec destrukcyjnemu wpływowi bólu na tryb życia chorego i jego rodziny. Ból ogranicza życie prywatne i często uniemożliwia prowadzenie normalnego życia zawodowego. Nie pozwala ani na moment zapomnieć o chorobie. Każde jego nasilenie chory może odczytywać jako postęp nowotworu. Traci on wtedy wiarę w skuteczność i celowość prowadzonego leczenia.
Najprostsza definicja bólu ustalona przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu mówi, że jest to przykre czuciowe i emocjonalne doznanie, występujące pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest doznaniem subiektywnym. Na siłę jego odczuwania mają wpływ zarówno doświadczenia z przeszłości, jak i aktualny stan fizyczny, psychiczny oraz wrodzona odporność danej osoby.
Ból nowotworowy jest zjawiskiem, które znacznie różni się od bólu towarzyszącego innym jednostkom chorobowym. Dzieje się tak z powodu specyfiki choroby nowotworowej, która między innymi polega na tym, że zaburza wszystkie sfery życia chorego. Tak więc sam ból jako taki jest tylko jednym z wielu czynników powodujących lub nasilających cierpienie chorego na nowotwór. Pozostałymi czynnikami są:
  • objawy fizyczne, takie jak skutki uboczne leczenia (uporczywe nudności i wymioty, osłabienie, biegunka itp.) lub współistniejące schorzenia nienowotworowe (np. dusznica bolesna, astma czy gościec)
    • problemy psychologiczne (niekorzystna zmiana wyglądu, okaleczenie, depresja, złość, rozdrażnienie, tendencje samobójcze)
    • czynniki społeczne (utrata pracy i zarobków, co powoduje pogorszenie warunków życia, utrata pozycji społecznej, odsunięcie od przyjaciół oraz ograniczenie, a w niektórych przypadkach zanik życia towarzyskiego i kulturalnego, biurokratyczne traktowanie chorego i zły kontakt z lekarzami, samotność)
    • rozterki duchowe (lęk przed: bólem, śmiercią, karą za grzechy, byciem ciężarem; obawa o rodzinę, poczucie winy, niepewność jutra itp.).
Według teorii Cecily Saunders, założycielki ruchu hospicyjnego w Wielkiej Brytanii, suma oddziaływań bólu i pozostałych wymienionych czynników składa się na doznanie chorego, które nazywamy bólem lub cierpieniem totalnym (inaczej wszechogarniającym). Cierpienie to zawsze dotyczy wszystkich części składowych osobowości człowieka: ciała, psychiki i duszy. Wszystkie elementy bólu totalnego wzajemnie na siebie oddziałują. Szczególnie istotna jest relacja między bólem i lękiem. Te dwa uczucia są ze sobą mocno sprzężone. Czym jest ból, już wiemy, zastanówmy się więc nad istotą lęku.
Lęk określamy jako silną reakcję uczuciową, która jest odpowiedzią na zagrożenie (wiąże się zwykle z sytuacją przewidywaną w przyszłości) – możliwość utraty czegoś tak ważnego, jak na przykład zdrowie czy życie – lub na brak stabilności, czyli perspektywę znalezienia się w nieznanej sytuacji. Lęk nasila odczuwanie bólu, a ból pogłębia lęk. Ich wzajemne oddziaływanie można więc przedstawić jako napędzające się tryby „błędnego koła”. Silny ból może zaostrzać inne dolegliwości fizyczne i powodować problemy psychiczne. I na odwrót: nierozwiązane problemy natury psychicznej, socjalnej czy duchowej mogą powodować lub nasilać uczucie bólu. Wykazano, że bez złagodzenia cierpienia totalnego opanowanie bólu fizycznego jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Natomiast rozwiązanie bolesnych konfliktów emocjonalnych, zaspokojenie podstawowych potrzeb chorego i stworzenie poczucia bezpieczeństwa umożliwiają lepszą kontrolę dolegliwości fizycznych. Dlatego niezwykle ważne jest, by w procesie leczenia choroby nowotworowej uczestniczyła, w miarę możliwości, rodzina chorego i jego przyjaciele. Musimy pamiętać, że chorzy na raka bardzo boją się odrzucenia ze strony swoich najbliższych. Boją się samotności.
Bóle nowotworowe mogą mieć charakter ostry, przewlekły i przebijający.

środa, 8 grudnia 2010

Markery nowotworowe PSA i inne mogą sygnalizować raka !

Markery nowotworowe -  badanie z krwi i pod nazwą kryją się substancje, których wysokie stężenie we krwi może oznaczać,że w organizmie rozwija się rak. Może , ale nie musi. Uwaga ! Odbiegający od normy wynik markera nie przesądza o tym,że mamy nowotwór. W grę może wchodzić zwykłe zapalenie. Markery nowotworowe są badaniem pomocniczym dla lekarza zajmującego się nowotworami, czyli onkologa, ale także dla internistów, urologów, ginekologów.
Marker PSA -bada się poziom w przypadku zapalenia gruczołu krokowego i na skutek jego urazu u mężczyzn . Jest zbyt wysoki przy przeroście tego narządu.Przewyższa normę także wtedy, gdy w prostacie rozwija się nowotwór. Uwaga ! wielu mężczyzn występuje podwyższony poziom PSA, gdy są zdrowi. Zdarza się, u chorego na raka prostaty wynik tego badania jest w normie. Mimo to warto sprawdzić wartość tego markera.
Pozwala na wczesne wykrycie raka, gdy nie daje on jeszcze objawów.Ważne : Badanie PSA należy robić przed badaniem prostaty przez odbyt. Ma ono sens wówczas, gdy poprzedzają go trzy - cztery dni wstrzemięźliwości seksualnej. 
Marker CA 15-3 - wzrost jego poziomu we krwi może sygnalizować raka piersi. Może też być objawem raka jajnika lub płuc.
Marker CA 125 - przekroczenie normy może być spowodowane przez raka jajnika. Ale nie koniecznie! Poziom markera rośnie wtedy, gdy w organizmie rozwija się endometrioza, w przypadku torbieli w jajnikach , a także w razie nieprawidłowo pracującej trzustki. Uwaga ! Poziom wyższy niż 100 to wskazanie do dokładniejszego badania, np. laparoskopowego.
Marker CA 19-9 - poziom tego antygenu przewyższa normę, jeśli w organizmie rozwija się nowotwór, np. trzustki, ale również wtedy, gdy któryś z narządów jest dotknięty inną chorobą.
Marker CEA - zbyt wysokie stężenie tego związku może sygnalizować nowotwór wątroby, trzustki albo jelita grubego, a także raka prostaty, pęcherza moczowego i oskrzeli. Zdarza się przy białaczkach. Uwaga ! Poziom CEA jest wyższy u palaczy i nadużywających alkoholu.
Źródło: podałam w postach   wcześniejszych.

Jeśli w naszej rodzinie stwierdzono co najmniej trzy przypadki nowotworów złośliwych warto zrobić badania genetyczne!

BADANIA GENETYCZNE - jeśli w naszej rodzinie stwierdzono co najmniej trzy przypadki nowotworów złośliwych u osób blisko spokrewnionych ( np. u matki, jej syna i jej brata) lub zdarzają się co najmniej cztery przypadki nowotworów w wielu pokoleniach, warto zrobić właśnie badania genetyczne. UWAGA ! Pozytywny wynik badania wcale nie oznacza, że na pewno zachorujemy na raka, ale sygnalizuje zwiększone ryzyko. Trzeba wówczas dokładniej kontrolować swoje zdrowie. W ramach badań genetycznych można zrobić następujące badania:
BRCA1 - mutacja tego genu zwiększa 10 krotnie ryzyko raka piersi, a raka jajnika ok 30-40 krotnie
MSH2, MLH1, MSH6 -mutacje tych genów to zwiększone ryzyko raka jelita grubego, i trzonu macicy, 10, a nawet 40 krotnie.
Rb1 - ten zmutowany gen znacznie zwiększa ryzyko nowotworu złośliwego oka - siatkówczaka
NOD2 - mutacja tego genu zwiększa ryzyko raka piersi, jelita grubego, raka płuc i jajnika.
CHEK2- mutacja zwiększa ryzyko raka piersi, prostaty, raka tarczycy, nerki i jelita grubego.
NBS1- zwiększone ryzyko raka piersi i prostaty.
CDKN2A ( p16) - mutacja tego genu zwiększa ryzyko czerniaka złośliwego, raka piersi, raka płuc i raka jelita.
Wczesna diagnoza raka oraz prewencja stają się dziś priorytetem w polityce zdrowotnej na całym świecie. Badania genetyczne mają więc ogromne znaczenie przynajmniej z 2 przyczyn:
  • coraz więcej przemawia dziś za tym, że większość nowotworów ma podłoże genetyczne;
  • identyfikacja predyspozycji do nowotworów we wczesnym stadium wiąże się z większą szansą przeżycia i jest bardziej efektywne niż leczenie nowotworów wykrytych w późnym stadium.
  • więcej na  -     www.genetyka.com
Wraz z postępem nauki, przybywa nam broni do walki z rakiem, który jest nadal niebezpiecznym przeciwnikiem.I tak w Instytucie Onkologii w Gliwicach specjaliście opracowują testy genetyczne, które wykorzystując badania chorej tkanki, umożliwiają precyzyjne zidentyfikowanie złośliwego nowotworu, pozwalają określić , skąd wzięły się przerzuty i stworzyć skuteczniej działające leki.
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym naukowcy pracują nad testem wykrywającym wczesnego raka płuc u osób z grupy wysokiego ryzyka, czyli u palaczy.Teraz by sprawdzić stan płuc, można zrobić badanie rentgenowskie lub dokładniejszą spiralną tomografię komputerową.Możemy wykonać rezonans magnetyczny, który dokładnie ogląda wnętrze naszego ciała.
Natomiast badanie PET, czyli pozytonową tomografię emisyjną, które za pomocą tomografu i radioaktywnych cząsteczek pozwala ocenić anatomię narządów i precyzyjnie zlokalizować najdrobniejsze zmiany np.nowotworowe. Na te badania skieruje nas jednak lekarz.
Następny post ma tyt. "Markery nowotworowe"- zobacz !

wtorek, 7 grudnia 2010

Onkologiczne Poradnie Genetyczne w Polsce wykonujące badania genetyczne w kierunku raka

Wpisany przez Administrator   
sobota, 27 lutego 2010 09:13
Bielsko-Biała
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna – Beskidzkie Centrum Onkologii, ul. Wyzwolenia 18
Tel.: 033 498 40 53
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Bydgoszcz
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9
Tel.: 052 585 43 66
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Gdańsk
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
Tel.: 058 341 98 65; 341 45 44
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Gliwice
Adres: Poradnia Genetyczna, ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
Tel.: 032 278 92 38; 278 92 40; 278 47 62
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, RET, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Gorzów Wielkopolski
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna – Szpital Wojewódzki, ul. Warszawska 48
Tel.: 095 732 20 41 wew. 213
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Kielce
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Artwińskiego 3
Tel.: 041 367 44 27
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Konin
Adres: Onkomed – Przychodnia Onkologiczna, ul. Sosnowa 4
Tel.: 063 243 63 80
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Koszalin
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Orla 2
Tel.: 094 346 00 33; 346 00 18
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Kraków
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Garncarska 11
Tel.: 012 422 99 00
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Legnica
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Andersa 4
Tel.: 076 855 09 41; 862 74 99
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Łódź
Adres: Regionalny Ośrodek Onkologiczny, ul. Paderewskiego 4
Tel.: 042 689 56 23; 689 56 24
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Olsztyn
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Jagiellońska 78
Tel.: 089 535 88 53
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Opole
Adres: Poradnia Genetyki Onkologicznej, ul. Katowicka 66A
Tel.: 077 441 60 24 – tylko w środy
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Poznań
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26
Tel.: 061 851 86 27 wew. 18
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Poznań
Adres: Wojewódzkie Centrum Onkologiczne, ul. Garbary 15
Tel.: 061 854 05 73; 854 05 00.
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Poznań
Adres: Rejestr Polipowatości Rodzinnej Jelita Grubego, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej, ul. Przybyszewskiego 49
Tel.: 061 869 15 69
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Rzeszów
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Chopina 2
Tel.: 017 866 60 00 wew. 405, 400
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Szczecin
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Połabska 4
Tel.: 091 466 15 52; 466 15 53
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Świdnica
Adres: Poradnia Onkologiczna, Szpital „Latawiec”, ul. Leśna 27-29
Tel.: 074 851 33 34 wew. 220, 221
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Toruń
Adres: Poradnia Genetyki Nowotworów, ul. Św. Józefa 53/59
Tel.: 056 650 80 37; 610 16 30
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Warszawa
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna w Centrum Onkologii, ul. Roentgena 5
Tel.: 022 546 29 35
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Wrocław
Adres: Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Onkomed”, ul. Ślężna 169
Tel.: 071 337 04 61
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Wrocław
Adres: Poradnia Genetyczna Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Fundacji Akademii Medycznej, ul. Marcinkowskiego 1
Tel.: 071 784 12 56
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, BRCA2, VHL, Rb1, ACP, MLH1, MSH2
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Zielona Góra
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Zyty 26
Tel.: 068 325 42 61 wew. 587
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1

Gabinety z lekarzami przeszkolonymi w zakresie wskazań do wykonywania testów DNA

Bielsko-Biała
Adres: Indywidualna Praktyka Lekarska, ul. Armii Krajowej 101
Tel.: 033 861 22 79
Kom.: 0 605 665 930
Bobolice
Adres: ZOZ Asklepios, pl. Zwycięstwa 8-12
Tel. 094 318 73 04
Brzozów
Adres: Specjalistyczna Praktyka Lekarska, ul. Kopernika 4
Tel. 013 434 22 32
Choszczno
Adres: SNZOZ „Praktyka Lekarza Rodzinnego”, ul. Wolności 17
Tel. 095 765 81 65
Cieszyn
Adres: NZOZ "Ubezpieczalnia", ul. Bielska 37
Tel.: 033 851 40 23
Fax.: 033 852 08 83

Częstochowa
Adres: NZOZ „OLMED”, ul. Zajączka 1
Tel.: 034 361 16 92
Kalisz
Adres: ZPOZ „Puls”, ul. Polna 29
Tel.: 062 764 40 88
Katowice
Adres: Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy, dr hab. n. med. Andrzej Witek, ul. Sienkiewicza 15
Kom.: 0 601 444 754
Kraków
Adres: NZOZ Poradnia Genetyczna Kostyk i Kruczek, Spółka Partnerska Lekarzy, ul. Wieniawskiego 64
Tel.: 012 418 81 60
Kom.: 0 500 220 415
Kraków
Adres: Poradnia Genetyki Onkologicznej NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie "Popiela" , Osiedle Witkowice Nowe 53
Tel.: 012 415 09 05; 420 05 60
Kraków
Adres: Multiscanmed, ul. Wrocławska 56
Tel.: 012 631 54 05
Legnica
Adres: Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności, ul. Wł. Andersa 4, 59-220 Legnica
Tel.: 0 76 855 09 41; 855 09 81
Lubaczów
Adres: Zakład Opieki Zdrowotnej R-36, ul. Kopernika 14
Tel.: 016 632 34 10
Łodź
Adres: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Genos” Sp. c., ul. Pomorska 65
Tel.: 042 611 63 11
Łomża
Adres: NZOZ Zakład Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej, ul. Piłsudskiego 11A
Tel.: 086 218 50 67
Malbork
Adres: NZOZ Ośrodek Medyczny Mederi, ul. Korczaka 14
Tel.: 055 272 24 91, 272 44 81
Mielec
Adres: NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie, ul. Tańskiego 2
Tel.: 017 582 40 60
Olsztyn
Adres: Specjalistyczne Praktyki Lekarskie dr. Stanisław Niepsuj, dr Bogdan Kula, ul. Partyzantów 76
Tel.: 089 521 25 00
Opole
Adres: Prywatny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy dr Joanna Tomiczek-Szwiec, ul. Bassego 9
Tel.: 077 456 37 74
Kom.: 0509 205 072
Opole
Adres: Prywatny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy dr Joanna Tomiczek-Szwiec,ul. 1 maja 9/72.
Tel.: 077 453 81 66
Kom.: 0509 205 072
Opole
Adres: NZOZ ZWM-Malinka, ul. Szarych Szeregów 72
Tel.: 077 455 97 65
Otwock
Adres: PRIMO Sp. z o.o. Rodzinne Centrum, ul. Grunwaldzka 13
Tel.: 022 788 90 55, 788 90 56
Poznań
Adres: Centrum Genetyki Medycznej, ul. Za Cytadelą 19
Tel.: 061 848 40 38
Przelewice
Adres: ISPL „Proval”, Przelewice 98
Tel.: 091 5643119
Przemyśl
Adres: NZOZ Specjalista S.C., ul. Lwowska 9
Tel.: 016 676 06 76
Radom
Adres: POLMED Radom Sp z o.o., ul. Domagalskiego 7
Tel.: 048 365 50 39
Rzeszów
Adres: NZOZ „Maz-Med”, ul. Orzeszkowej 16
Tel.: 017 862 57 47
Siedlce
Adres: Centrum Medyczno-Diagnostyczne, ul. Niklowa9
Tel.: 025 644 07 40
Sławno
Adres: NZOZ „ARS Medica”, ul. Kossaka 1a
Tel.: 059 810 37 79

sobota, 4 grudnia 2010

Gdy organizm zaczyna się zmagać z rakiem- sygnały ostrzegacze to - guzki, bóle, krwawienia- organizm bije na alarm !

Nie lekceważ tych objawów. Często przegrywamy z nowotworami na własne życzenie, gdyż za późno zgłosimy się do lekarza, zlekceważymy sygnały alarmowe, które wysyła nam organizm.Guzki, bóle, krwawienia, chrypka, trudności z przełykaniem- za każdym razem, gdy mamy takie objawy, musimy  zgłosić się do lekarza. Natychmiast! Nie wolno jednak wpadać w panikę. Nie każda chrypka oznacza, że atakuje nas rak krtani. Może się jednak zdarzyć,że nawracająca opryszczka, skłonność do siniaków przy niewielkich urazach i do krwawień, okaże się objawem białaczki.Co więc robić? trzeba wykazać czujność i zastosować "złotą zasadę 2-3 tygodni" - jeśli po trzech tygodniach leczenia, zmiany chorobowe się utrzymują , nim lekarz rodzinny zacznie szukać innych przyczyn złego samopoczucia, należy wykluczyć nowotwór - tłumaczy dr Janusz Meder z centrum Onkologii w Warszawie , szef Polskiej Unii Onkologii.W takiej sytuacji należy zrobić proste badania, które kosztują naprawdę niewiele fatygi: morfologia krwi, OB, zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej ( koniecznie dwa: boczne na wprost) .USG jamy brzusznej, a jeśli mamy więcej niż 50 lat - także test na krew utajoną w kale i kolonoskopię. Mężczyźni poprosić lekarza także o zbadanie jąder i prostaty. A kobiety powinny przebadać się ginekologicznie, robić cytologię ,mammografię i badać piersi.
To jedyny sposób, by nowotwór wyprzedzić lub wykryć na tyle wcześnie, by go pokonać. W grę wchodzi przecież nasze życie.
NIE LEKCEWAŻ NIŻEJ PODANYCH SYGNAŁÓW :
Powiększające się węzły chłonne - zgrubienia wyczuwalne na szyi, pod pachami, w pachwinach towarzyszą różnym rodzajom nowotworów, np, chłoniakom. Każdy nowotwór może spowodować powiększenie węzłów chłonnym- jako pierwszy powiększa się ten najbliżej ogniska choroby.
Biaława barwa błony śluzowej - zgrubienie i białawe zabarwienie błony śluzowej, a także owrzodzenia na wargach i języku mogą sygnalizować stan przedrakowy lub raka jamy ustnej . Uwaga! By wychwycić zmiany, trzeba chodzić do stomatologa, a lekarz powinien ocenić język, migdały, dziąsła i całe wnętrze jamy ustnej.
Chrypka, trudności w połykaniu- te objawy łączą się z rakiem krtani, tchawicy, ale również rakiem płuca, w wyniku którego następuje porażenie nerwu krtaniowego.Dolegliwości mogą towarzyszyć nowotworom rozwijającym się w głowie i szyi lub w klatce piersiowej.  
Kaszel, odkrztuszanie krwi - te objawy, a także nawracające zapalenie płuc towarzyszą rakowi płuc. Uwaga! To pierwszy na liście nowotworów , na który chorują mężczyźni, i trzeci, gdy chodzi o częstość występowania wśród kobiet.
Powiększenie wątroby i śledziony - taki obraz narządów wykazany w USG   może - choć oczywiście nie musi - być sygnałem choroby nowotworowej układu krwiotwórczego i chłonnego.
Biegunka i zaparcia - Częste parcie na stolec, naprzemienne biegunki zaparcia, krew w kale lub śluz mogą sygnalizować raka jelita grubego.

Chorujesz na nowotwór - raka ,nie jesteś sam - pomoc w internecie -ważne strony

Nie zapominaj, w walce z rakiem nie jesteśmy sami . W internecie można znaleźć ludzi, którzy mają albo mieli podobne problemy, a także organizacje , które wspierają chorych.
Forum osób z nowotworami jądra, prostaty, pęcherza i nerek - www.wygrajmyzdrowie.pl
Stowarzyszenie Amazonek -wsparcie dla kobiet z rakiem piersi - amazonki.org.pl
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty - www.gladiator-prostata.pl
Stowarzyszenie na rzecz chorych na raka jelita grubego - www.europacolon.pl
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca - rakpluca.pl
Fundacja Psychoonkologii -  www.ogrodnanadziei.org.pl 
Fundacja Urszuli Jaworskiej - pomoc dla osób z chorobami krwi - www.fundacjauj.pl
Informacje dla kobiet, które zmagały się z rakiem piersi - raknroll.com.pl
Informacja o raku szyjki macicy-    www.kwiatkobiecosci.pl  
Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych - www.koalicjaonkologiczna.pl
Polska Unia Onkologii  -  www.puo.pl
Polskie Towarzystwo Opieki Nad Chorymi ze Stomią - www.blekitnawstazka.org.pl
Polskie Towarzystwo Stomijne - POL-ILKO - www.polilko.pl
BEZPŁATNA INFOLINIA - Polskiej Unii Onkologii dla chorych na nowotwory złośliwe i ich bliskich 
tel. -   0800493494 - od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00 do 22.00

Czy możemy wygrać z nowotworami ? Słyszysz - rak, myślisz - to koniec, Nowoczesne metody leczenia raka, pomoc, adresy klinik!

Wiadomość o zachorowaniu na raka wywołuje u ludzi strach, widmo śmierci. Słyszysz - rak , myślisz - to koniec. I zastanawiasz się: ile czasu mim jeszcze zostało? To poważny błąd ! Można walczyć z chorobą nowotworową, bo  rak to nie wyrok.Medycyna idzie z postępem, co raz częściej słyszymy,że powstało nowe lekarstwo na raka.Postęp medycyny daje szansę na pokonanie choroby. Lekarze potrafią coraz skuteczniej z nim walczyć . Najważniejsze to zebrać w sobie siły, by stawić czoło chorobie. I za żadne skarby się nie poddawać.   Ostatnio gazeta Fakt napisała "Poradnik Medyczny " pt. "Jak walczyć z rakiem " na podstawie konsultacji merytorycznych  dr Janusza Meder , szefa Polskiej Unii Onkologii, dr Elwiry Góraj- Zakład Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Jana Lubiński , szefa Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie, dr Jarosława Ćwikła - Zakład Diagnostyki Radiologicznej szpitala MSWiA w Warszawie, prof. Lecha Chyczewski - Uniwersytet Medycyny w Białymstoku,  dr Iwony Hus - Klinika Hematoonkologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,  dr Andrzeja Trybusz, epidemiolog.Korzystali z materiałów Polskiej Unii Onkologii.Europejskiego kodeksu walki z rakiem pod redakcją prof. Witolda Zatońskiego, materiałów  Wielkopolskiego Centrum Onkologii.W poradniku tym znajdziemy odpowiedzi na poniższe pytania.
Jak walczyć z rakiem ?, Jak rozpoznać nowotwór ?.Nowoczesne metody leczenia. Sygnały ostrzegawcze, których nie można lekceważyć.Jak łagodzić skutki choroby ?. Gdzie robić badania i szukać pomocy.
Dlatego postanowiłam umieścić te informacje  na moim bloku, gdyż nie wszystkim udało się kupić ten egzemplarz.  
Nowoczesne metody leczenia i nowe terapie w walce z rakiem dają chorym coraz większe nadzieje na wyleczenie.Zbyt łatwo ulegamy też mitowi, że rak jest nieuleczalny i kończy się śmiercią .Myśląc w ten sposób , tracimy wolę walki i niepotrzebnie się poddajemy. Tymczasem lekarze mają coraz lepsze narzędzia :nowe leki, nowoczesne terapie i urządzenia dzięki którym rak już staje się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Od rodzaju nowotworu zależy rodzaj leczenia. Cała trudność to rozpoznanie przeciwnika - precyzyjne i przede wszystkim wczesne.Jeśli przyjdzie nam zmierzyć z nowotworem , lekarze będą różnymi metodami walczyć o nasze zdrowie. podstawowe terapie to leczenie chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia, Ale są też najnowocześniejsze metody: termoterapia,  nóż gamma, radioembolizacja i tzw. terapie celowane.  
Radioembolizacja - to najnowocześniejsza metoda, dzięki której lekarze z sukcesami walczą z rakiem wątroby, Przez naczynia krwionośne wprowadzają bezpośrednio do guza miliony mikroskopijnych kuleczek z radioaktywnym pierwiastkiem. Zamyka się dopływ krwi do guza, a kulki grzęzną w tkance nowotworowej i silnie napromieniają guza. Niszczą raka, nie napromieniając innych narządów .

środa, 1 grudnia 2010

Zimowe problemy włosów - matowienie, elektryzowanie się, opadanie i łupież.

Zimą mamy więcej niż zwykle zastrzeżeń do swojej fryzury i kondycji włosów. Nie służą  im bowiem wahania temperatury, suche powietrze, noszenie czapek ani chodzenie z gołą głową.Stają się matowe i oklapnięte, często też przetłuszczają się, elektryzują i nęka je łupież. Jak sobie z tymi problemami poradzić?
Przetłuszczają się i jest to najczęstszy problem włosów,bo głowa pod czapką po prostu się poci, a gdy zrezygnujemy z nakrycia głowy, wydziela się więcej łoju niż zwykle.Dlatego zimą trzeba włosy myć częściej niż zwykle.Najlepiej delikatnym szamponem przeznaczonym do codziennego stosowania.Warto zmienić preparaty do stylizacji na lżejsze.Ciężkich maseczek należy używać tylko wtedy,gdy włosy są zniszczone, ale maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Matowe włosy to efekt silnego przesuszenia. Wpływ ma na to huśtawka temperatury i nieustanne ocieranie o kaptur czy czapkę. Wtedy trzeba sięgnąć po szampon,odżywkę i maseczkę silnie nawilżające oraz suszyć włosy chłodnym nawiewem suszarki. Do pomysł to także stosowanie tzw. nabłyszczaczy albo od czasu do czasu zafundowanie sobie profesjonalnego zabiegu w salonie fryzjerskim.
Włosy się elektryzują ponieważ czapka czy kaptur ze sztucznego tworzywa powodują, że włosy po prostu stają  na głowie.Można temu zaradzić, spryskując je wodą termalną w spray"u albo sięgnąć po specjalne kosmetyki. D o pielęgnacji najlepiej stosować preparaty z serii zimowych, bo zawierają składniki o działaniu antystatycznym.