Obywatele UE uzyskają bezpłatny dostęp do prac i artykułów naukowych, m.in. z zakresu medycyny, finansowanych z pomocą środków unijnych.
Zapewni to uruchomiona przez Komisję Europejską na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) infrastruktura swobodnego dostępu do badań europejskich OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe).
Darmowa strona internetowa OpenAIRE ma zapewnić wgląd online w całą sieć otwartych katalogów służących udostępnianiu rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki grantom unijnym udzielonym w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).
Pozwoli to m.in. chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji.
W około 25 tys. niezależnych, recenzowanych przez naukowców czasopismach i zbiorach będących owocem konferencji tematycznych, co roku publikuje się na świecie około 2,5 mln artykułów naukowych. Dotychczas w otwartych, darmowych katalogach lub w bezpłatnych, ogólnodostępnych periodykach udostępniano jedynie 15-20 proc. tych publikacji.
Zgodnie z zasadami udzielania grantów 7PR naukowcy korzystający z funduszy UE będą odtąd zobowiązani do przedłożenia pełnej treści swoich publikacji badawczych w powszechnie
dostępnej wirtualnej bibliotece.
Źródło: Europa.eu, DKX/Rynek Zdrowia ,03-12-2010 09:57
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz