Wiadomość o zachorowaniu na raka wywołuje u ludzi strach, widmo śmierci. Słyszysz - rak , myślisz - to koniec. I zastanawiasz się: ile czasu mim jeszcze zostało? To poważny błąd ! Można walczyć z chorobą nowotworową, bo rak to nie wyrok.Medycyna idzie z postępem, co raz częściej słyszymy,że powstało nowe lekarstwo na raka.Postęp medycyny daje szansę na pokonanie choroby. Lekarze potrafią coraz skuteczniej z nim walczyć . Najważniejsze to zebrać w sobie siły, by stawić czoło chorobie. I za żadne skarby się nie poddawać. Ostatnio gazeta Fakt napisała "Poradnik Medyczny " pt. "Jak walczyć z rakiem " na podstawie konsultacji merytorycznych dr Janusza Meder , szefa Polskiej Unii Onkologii, dr Elwiry Góraj- Zakład Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Jana Lubiński , szefa Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie, dr Jarosława Ćwikła - Zakład Diagnostyki Radiologicznej szpitala MSWiA w Warszawie, prof. Lecha Chyczewski - Uniwersytet Medycyny w Białymstoku, dr Iwony Hus - Klinika Hematoonkologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Andrzeja Trybusz, epidemiolog.Korzystali z materiałów Polskiej Unii Onkologii.Europejskiego kodeksu walki z rakiem pod redakcją prof. Witolda Zatońskiego, materiałów Wielkopolskiego Centrum Onkologii.W poradniku tym znajdziemy odpowiedzi na poniższe pytania.
Jak walczyć z rakiem ?, Jak rozpoznać nowotwór ?.Nowoczesne metody leczenia. Sygnały ostrzegawcze, których nie można lekceważyć.Jak łagodzić skutki choroby ?. Gdzie robić badania i szukać pomocy.
Dlatego postanowiłam umieścić te informacje na moim bloku, gdyż nie wszystkim udało się kupić ten egzemplarz.
Nowoczesne metody leczenia i nowe terapie w walce z rakiem dają chorym coraz większe nadzieje na wyleczenie.Zbyt łatwo ulegamy też mitowi, że rak jest nieuleczalny i kończy się śmiercią .Myśląc w ten sposób , tracimy wolę walki i niepotrzebnie się poddajemy. Tymczasem lekarze mają coraz lepsze narzędzia :nowe leki, nowoczesne terapie i urządzenia dzięki którym rak już staje się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Od rodzaju nowotworu zależy rodzaj leczenia. Cała trudność to rozpoznanie przeciwnika - precyzyjne i przede wszystkim wczesne.Jeśli przyjdzie nam zmierzyć z nowotworem , lekarze będą różnymi metodami walczyć o nasze zdrowie. podstawowe terapie to leczenie chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia, Ale są też najnowocześniejsze metody: termoterapia, nóż gamma, radioembolizacja i tzw. terapie celowane.
Radioembolizacja - to najnowocześniejsza metoda, dzięki której lekarze z sukcesami walczą z rakiem wątroby, Przez naczynia krwionośne wprowadzają bezpośrednio do guza miliony mikroskopijnych kuleczek z radioaktywnym pierwiastkiem. Zamyka się dopływ krwi do guza, a kulki grzęzną w tkance nowotworowej i silnie napromieniają guza. Niszczą raka, nie napromieniając innych narządów .
Wykorzystanie radioembolizacji jest najlepsze w wypadku zmian nieoperacyjnych lub niepoddających się innym terapiom.
Hipertermia - to przegrzanie guza nowotworowego. Okazało się, że komórki nowotworowe mają słaby punkt : są bardziej wrażliwe na wyższe temperatury niż zdrowe komórki. W trakcie hipertermii tkanka jest poddawana temperaturze około 42-43 stopni Celsjusza. Badania dowodzą, że tak wysoka temperatura może uszkodzić i zabić komórki rak, a nieznacznie uszkadza tkanki zdrowe.
Terapie celowane -leki najnowszej generacji - blokują białka i enzymy wewnątrzkomórkowe i nie pozwalają na wysyłanie sygnałów, dzięki czemu komórki nowotworowe nie są w stanie się dzielić. Te terapie oszczędzają więcej zdrowej tkanki. Na razie metoda ta jest skuteczna tylko w leczeniu niektórych nowotworów.
Nóż gamma - supernowoczesna metoda. Z nożem ma tyle wspólnego, że zastępuje skalpel chirurga. Neurochirurg z radioterapeutą, kontrolując trójwymiarowy obraz na ekranie komputera, kierują w jeden punkt, czyli w rejon guza, dziesiątki wiązek promieniowania. Nowotwór zostaje zniszczony bez naruszania zdrowej tkanki.
Chemioterapia - polega na leczeniu nowotworów za pomocą leków nazywanych cytostatykami. Chemia blokuje podstawowe funkcje życiowe komórek: hamuje ich rozwój lub rozmnażanie, w efekcie nowotwór obumiera. Niestety, chemioterapia uszkadza także zdrowe komórki. Niesie ze sobą skutki uboczne: osłabienie, skłonność do infekcji, ból, ale udaje się je coraz bardziej łagodzić. Chemioterapia może być podawana np. w pastylkach - doustnie, w postaci zastrzyku domięśniowo lub pod skórę oraz dożylnie. Chemię podaje w cyklach. Przerwy między nimi są potrzebne organizmowi, by zregenerował uszkodzone pod wpływem chemioterapii komórki i szpik kostny. Chemioterapia często łączona jest z chirurgią i/lub radioterapią. Jednym z rodzajów terapii jest chemioterapia dootrzewnowa- polega ona na wprowadzeniu leków przeciwnowotworowych do jamy otrzewnowej, gdzie " opłukuje" przerzuty.
Chirurgia - usuwa guzy, czyli tkankę nowotworową z marginesem zdrowej tkanki , a czasem nawet cały narząd zaatakowany nowotworem. W przypadku, kiedy choroba zajęła też węzły chłonne, wycina się także węzły chłonne.To, jak duża jest operacja, zależy od badania histopatologicznego, czyli badania tkanki nowotworu po to, by dokładnie określić z czym lekarz ma do czynienia. Taki wycinek pobiera się wcześniej lub w trakcie operacji.To najstarsza i często najskuteczniejsza forma leczenia nowotworów. Wraz z postępem medycyny, także ta metoda się zmienia. Dużo mniejsze niż kiedyś jest ryzyko samej operacji i ewentualnych powikłań. Chirurdzy są w stanie operować nowotwory, które jeszcze niedawno były nieoperacyjne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz