Powered By Blogger

Łączna liczba wyświetleń

sobota, 18 grudnia 2010

Dootrzewnowa terapia perfuzyjna w hipertemii w Lublinie !

 Kurier lubelski napisał:
Onkolodzy w SPSK 1 ruszają z nową terapią

Dootrzewnowa terapia perfuzyjna w hipertermii - to jedyna szansa na przeżycie dla osób walczących z przerzutami raka jelita grubego i raka żołądka. Do tej pory mogli z niej korzystać tylko pacjenci Kliniki Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od środy zabiegi przeprowadzają również specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Jesteśmy drugim ośrodkiem w kraju, który będzie leczył chorych w ten sposób. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Polski wschodniej, cierpiących na nowotwory - mówi prof. Wojciech Polkowski, szef Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy ul. Staszica.

Do tej pory pacjenci, u których stwierdzono przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej, właściwie nie mieli szans na przeżycie. Większość umierała w ciągu 6-9 miesięcy.

- Jedyne, co mogliśmy im zaoferować to postępowanie paliatywne. Dzięki zastosowaniu chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii, możemy osiągnąć nawet 50 procent przeżyć 5-letnich. To naprawdę bardzo dobry wynik
- tłumaczy prof. Polkowski.

Na czym to polega? - Ta metoda jest połączeniem operacji z chemioterapią. Najpierw usuwamy pacjentowi guzki z jamy brzusznej, potem ogniska przerzutowe są "obmywane" podgrzanym do 42 stopni Celsjusza płynem z cytostatykiem - wyjaśnia specjalista.

piątek, 17 grudnia 2010

Obywatele UE , którzy zachorowali na rzadką chorobę mogą śledzić.....

Obywatele UE uzyskają bezpłatny dostęp do prac i artykułów naukowych, m.in. z zakresu medycyny, finansowanych z pomocą środków unijnych.
Zapewni to uruchomiona przez Komisję Europejską na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) infrastruktura swobodnego dostępu do badań europejskich OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe).
Darmowa strona internetowa OpenAIRE ma zapewnić wgląd online w całą sieć otwartych katalogów służących udostępnianiu rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki grantom unijnym udzielonym w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).
Pozwoli to m.in. chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji.
W około 25 tys. niezależnych, recenzowanych przez naukowców czasopismach i zbiorach będących owocem konferencji tematycznych, co roku publikuje się na świecie około 2,5 mln artykułów naukowych. Dotychczas w otwartych, darmowych katalogach lub w bezpłatnych, ogólnodostępnych periodykach udostępniano jedynie 15-20 proc. tych publikacji.
Zgodnie z zasadami udzielania grantów 7PR naukowcy korzystający z funduszy UE będą odtąd zobowiązani do przedłożenia pełnej treści swoich publikacji badawczych w powszechnie
dostępnej wirtualnej bibliotece.
Źródło: Europa.eu, DKX/Rynek Zdrowia ,03-12-2010 09:57

Nowotwór boli pod koniec choroby to prawda czy fałsz ? Bóle nowotworowe.

Nowotwór boli pod koniec choroby to prawda czy fałsz ?
Tymczasem amerykańscy uczeni stwierdzili, że ból występuje już nie wg  jednej z utartych opinii „nowotwór boli dopiero pod koniec choroby”ale we wczesnych stadiach choroby nowotworowej. Ocenia się, że u około 40–50% chorych z nowotworami jajnika, szyjki macicy, piersi, gruczołu krokowego czy jelita grubego pojawia się on już w chwili postawienia rozpoznania. Ból jest też wczesnym objawem u 60–70% pacjentów z rakiem płuca i trzustki. Podsumowując dane statystyczne, można przyjąć, że 3/4 chorych na nowotwory odczuwa ból. Ponadto 4/5 z tej grupy zgłasza jednocześnie co najmniej dwa rodzaje bólu, a 1/3 nawet więcej niż trzy.
Niektóre typy nowotworów są częściej związane z wystąpieniem bólu niż inne. Wśród pacjentów z rozpoznanym nowotworem: przełyku, trzustki i kości ponad 80% zgłasza dolegliwości bólowe. Około 70–80% cierpiących na nowotwory: płuc, żołądka, dróg żółciowych, prostaty, sutka oraz jajników odczuwa bóle w trakcie choroby. Nowotworom: krtani, jelita grubego, układu moczowego i mózgu ból towarzyszy w około 60–70% przypadków, a przy chłoniakach, białaczkach oraz nowotworach tkanek miękkich – w około 50-60%.
Leczenie przeciwbólowe stanowi więc bardzo istotną i integralną część terapii antynowotworowej. I to nie tylko dlatego, aby ulżyć cierpieniom, co jest oczywiście niezwykle ważne, ale także by zapobiec destrukcyjnemu wpływowi bólu na tryb życia chorego i jego rodziny. Ból ogranicza życie prywatne i często uniemożliwia prowadzenie normalnego życia zawodowego. Nie pozwala ani na moment zapomnieć o chorobie. Każde jego nasilenie chory może odczytywać jako postęp nowotworu. Traci on wtedy wiarę w skuteczność i celowość prowadzonego leczenia.
Najprostsza definicja bólu ustalona przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu mówi, że jest to przykre czuciowe i emocjonalne doznanie, występujące pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest doznaniem subiektywnym. Na siłę jego odczuwania mają wpływ zarówno doświadczenia z przeszłości, jak i aktualny stan fizyczny, psychiczny oraz wrodzona odporność danej osoby.
Ból nowotworowy jest zjawiskiem, które znacznie różni się od bólu towarzyszącego innym jednostkom chorobowym. Dzieje się tak z powodu specyfiki choroby nowotworowej, która między innymi polega na tym, że zaburza wszystkie sfery życia chorego. Tak więc sam ból jako taki jest tylko jednym z wielu czynników powodujących lub nasilających cierpienie chorego na nowotwór. Pozostałymi czynnikami są:
  • objawy fizyczne, takie jak skutki uboczne leczenia (uporczywe nudności i wymioty, osłabienie, biegunka itp.) lub współistniejące schorzenia nienowotworowe (np. dusznica bolesna, astma czy gościec)
    • problemy psychologiczne (niekorzystna zmiana wyglądu, okaleczenie, depresja, złość, rozdrażnienie, tendencje samobójcze)
    • czynniki społeczne (utrata pracy i zarobków, co powoduje pogorszenie warunków życia, utrata pozycji społecznej, odsunięcie od przyjaciół oraz ograniczenie, a w niektórych przypadkach zanik życia towarzyskiego i kulturalnego, biurokratyczne traktowanie chorego i zły kontakt z lekarzami, samotność)
    • rozterki duchowe (lęk przed: bólem, śmiercią, karą za grzechy, byciem ciężarem; obawa o rodzinę, poczucie winy, niepewność jutra itp.).
Według teorii Cecily Saunders, założycielki ruchu hospicyjnego w Wielkiej Brytanii, suma oddziaływań bólu i pozostałych wymienionych czynników składa się na doznanie chorego, które nazywamy bólem lub cierpieniem totalnym (inaczej wszechogarniającym). Cierpienie to zawsze dotyczy wszystkich części składowych osobowości człowieka: ciała, psychiki i duszy. Wszystkie elementy bólu totalnego wzajemnie na siebie oddziałują. Szczególnie istotna jest relacja między bólem i lękiem. Te dwa uczucia są ze sobą mocno sprzężone. Czym jest ból, już wiemy, zastanówmy się więc nad istotą lęku.
Lęk określamy jako silną reakcję uczuciową, która jest odpowiedzią na zagrożenie (wiąże się zwykle z sytuacją przewidywaną w przyszłości) – możliwość utraty czegoś tak ważnego, jak na przykład zdrowie czy życie – lub na brak stabilności, czyli perspektywę znalezienia się w nieznanej sytuacji. Lęk nasila odczuwanie bólu, a ból pogłębia lęk. Ich wzajemne oddziaływanie można więc przedstawić jako napędzające się tryby „błędnego koła”. Silny ból może zaostrzać inne dolegliwości fizyczne i powodować problemy psychiczne. I na odwrót: nierozwiązane problemy natury psychicznej, socjalnej czy duchowej mogą powodować lub nasilać uczucie bólu. Wykazano, że bez złagodzenia cierpienia totalnego opanowanie bólu fizycznego jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Natomiast rozwiązanie bolesnych konfliktów emocjonalnych, zaspokojenie podstawowych potrzeb chorego i stworzenie poczucia bezpieczeństwa umożliwiają lepszą kontrolę dolegliwości fizycznych. Dlatego niezwykle ważne jest, by w procesie leczenia choroby nowotworowej uczestniczyła, w miarę możliwości, rodzina chorego i jego przyjaciele. Musimy pamiętać, że chorzy na raka bardzo boją się odrzucenia ze strony swoich najbliższych. Boją się samotności.
Bóle nowotworowe mogą mieć charakter ostry, przewlekły i przebijający.

środa, 8 grudnia 2010

Markery nowotworowe PSA i inne mogą sygnalizować raka !

Markery nowotworowe -  badanie z krwi i pod nazwą kryją się substancje, których wysokie stężenie we krwi może oznaczać,że w organizmie rozwija się rak. Może , ale nie musi. Uwaga ! Odbiegający od normy wynik markera nie przesądza o tym,że mamy nowotwór. W grę może wchodzić zwykłe zapalenie. Markery nowotworowe są badaniem pomocniczym dla lekarza zajmującego się nowotworami, czyli onkologa, ale także dla internistów, urologów, ginekologów.
Marker PSA -bada się poziom w przypadku zapalenia gruczołu krokowego i na skutek jego urazu u mężczyzn . Jest zbyt wysoki przy przeroście tego narządu.Przewyższa normę także wtedy, gdy w prostacie rozwija się nowotwór. Uwaga ! wielu mężczyzn występuje podwyższony poziom PSA, gdy są zdrowi. Zdarza się, u chorego na raka prostaty wynik tego badania jest w normie. Mimo to warto sprawdzić wartość tego markera.
Pozwala na wczesne wykrycie raka, gdy nie daje on jeszcze objawów.Ważne : Badanie PSA należy robić przed badaniem prostaty przez odbyt. Ma ono sens wówczas, gdy poprzedzają go trzy - cztery dni wstrzemięźliwości seksualnej. 
Marker CA 15-3 - wzrost jego poziomu we krwi może sygnalizować raka piersi. Może też być objawem raka jajnika lub płuc.
Marker CA 125 - przekroczenie normy może być spowodowane przez raka jajnika. Ale nie koniecznie! Poziom markera rośnie wtedy, gdy w organizmie rozwija się endometrioza, w przypadku torbieli w jajnikach , a także w razie nieprawidłowo pracującej trzustki. Uwaga ! Poziom wyższy niż 100 to wskazanie do dokładniejszego badania, np. laparoskopowego.
Marker CA 19-9 - poziom tego antygenu przewyższa normę, jeśli w organizmie rozwija się nowotwór, np. trzustki, ale również wtedy, gdy któryś z narządów jest dotknięty inną chorobą.
Marker CEA - zbyt wysokie stężenie tego związku może sygnalizować nowotwór wątroby, trzustki albo jelita grubego, a także raka prostaty, pęcherza moczowego i oskrzeli. Zdarza się przy białaczkach. Uwaga ! Poziom CEA jest wyższy u palaczy i nadużywających alkoholu.
Źródło: podałam w postach   wcześniejszych.

Jeśli w naszej rodzinie stwierdzono co najmniej trzy przypadki nowotworów złośliwych warto zrobić badania genetyczne!

BADANIA GENETYCZNE - jeśli w naszej rodzinie stwierdzono co najmniej trzy przypadki nowotworów złośliwych u osób blisko spokrewnionych ( np. u matki, jej syna i jej brata) lub zdarzają się co najmniej cztery przypadki nowotworów w wielu pokoleniach, warto zrobić właśnie badania genetyczne. UWAGA ! Pozytywny wynik badania wcale nie oznacza, że na pewno zachorujemy na raka, ale sygnalizuje zwiększone ryzyko. Trzeba wówczas dokładniej kontrolować swoje zdrowie. W ramach badań genetycznych można zrobić następujące badania:
BRCA1 - mutacja tego genu zwiększa 10 krotnie ryzyko raka piersi, a raka jajnika ok 30-40 krotnie
MSH2, MLH1, MSH6 -mutacje tych genów to zwiększone ryzyko raka jelita grubego, i trzonu macicy, 10, a nawet 40 krotnie.
Rb1 - ten zmutowany gen znacznie zwiększa ryzyko nowotworu złośliwego oka - siatkówczaka
NOD2 - mutacja tego genu zwiększa ryzyko raka piersi, jelita grubego, raka płuc i jajnika.
CHEK2- mutacja zwiększa ryzyko raka piersi, prostaty, raka tarczycy, nerki i jelita grubego.
NBS1- zwiększone ryzyko raka piersi i prostaty.
CDKN2A ( p16) - mutacja tego genu zwiększa ryzyko czerniaka złośliwego, raka piersi, raka płuc i raka jelita.
Wczesna diagnoza raka oraz prewencja stają się dziś priorytetem w polityce zdrowotnej na całym świecie. Badania genetyczne mają więc ogromne znaczenie przynajmniej z 2 przyczyn:
  • coraz więcej przemawia dziś za tym, że większość nowotworów ma podłoże genetyczne;
  • identyfikacja predyspozycji do nowotworów we wczesnym stadium wiąże się z większą szansą przeżycia i jest bardziej efektywne niż leczenie nowotworów wykrytych w późnym stadium.
  • więcej na  -     www.genetyka.com
Wraz z postępem nauki, przybywa nam broni do walki z rakiem, który jest nadal niebezpiecznym przeciwnikiem.I tak w Instytucie Onkologii w Gliwicach specjaliście opracowują testy genetyczne, które wykorzystując badania chorej tkanki, umożliwiają precyzyjne zidentyfikowanie złośliwego nowotworu, pozwalają określić , skąd wzięły się przerzuty i stworzyć skuteczniej działające leki.
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym naukowcy pracują nad testem wykrywającym wczesnego raka płuc u osób z grupy wysokiego ryzyka, czyli u palaczy.Teraz by sprawdzić stan płuc, można zrobić badanie rentgenowskie lub dokładniejszą spiralną tomografię komputerową.Możemy wykonać rezonans magnetyczny, który dokładnie ogląda wnętrze naszego ciała.
Natomiast badanie PET, czyli pozytonową tomografię emisyjną, które za pomocą tomografu i radioaktywnych cząsteczek pozwala ocenić anatomię narządów i precyzyjnie zlokalizować najdrobniejsze zmiany np.nowotworowe. Na te badania skieruje nas jednak lekarz.
Następny post ma tyt. "Markery nowotworowe"- zobacz !

wtorek, 7 grudnia 2010

Onkologiczne Poradnie Genetyczne w Polsce wykonujące badania genetyczne w kierunku raka

Wpisany przez Administrator   
sobota, 27 lutego 2010 09:13
Bielsko-Biała
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna – Beskidzkie Centrum Onkologii, ul. Wyzwolenia 18
Tel.: 033 498 40 53
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Bydgoszcz
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9
Tel.: 052 585 43 66
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Gdańsk
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
Tel.: 058 341 98 65; 341 45 44
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Gliwice
Adres: Poradnia Genetyczna, ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
Tel.: 032 278 92 38; 278 92 40; 278 47 62
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, RET, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Gorzów Wielkopolski
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna – Szpital Wojewódzki, ul. Warszawska 48
Tel.: 095 732 20 41 wew. 213
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Kielce
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Artwińskiego 3
Tel.: 041 367 44 27
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Konin
Adres: Onkomed – Przychodnia Onkologiczna, ul. Sosnowa 4
Tel.: 063 243 63 80
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Koszalin
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Orla 2
Tel.: 094 346 00 33; 346 00 18
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Kraków
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Garncarska 11
Tel.: 012 422 99 00
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Legnica
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Andersa 4
Tel.: 076 855 09 41; 862 74 99
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Łódź
Adres: Regionalny Ośrodek Onkologiczny, ul. Paderewskiego 4
Tel.: 042 689 56 23; 689 56 24
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Olsztyn
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Jagiellońska 78
Tel.: 089 535 88 53
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Opole
Adres: Poradnia Genetyki Onkologicznej, ul. Katowicka 66A
Tel.: 077 441 60 24 – tylko w środy
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Poznań
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26
Tel.: 061 851 86 27 wew. 18
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Poznań
Adres: Wojewódzkie Centrum Onkologiczne, ul. Garbary 15
Tel.: 061 854 05 73; 854 05 00.
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Poznań
Adres: Rejestr Polipowatości Rodzinnej Jelita Grubego, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej, ul. Przybyszewskiego 49
Tel.: 061 869 15 69
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Rzeszów
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Chopina 2
Tel.: 017 866 60 00 wew. 405, 400
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Szczecin
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Połabska 4
Tel.: 091 466 15 52; 466 15 53
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Świdnica
Adres: Poradnia Onkologiczna, Szpital „Latawiec”, ul. Leśna 27-29
Tel.: 074 851 33 34 wew. 220, 221
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Toruń
Adres: Poradnia Genetyki Nowotworów, ul. Św. Józefa 53/59
Tel.: 056 650 80 37; 610 16 30
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Warszawa
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna w Centrum Onkologii, ul. Roentgena 5
Tel.: 022 546 29 35
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Wrocław
Adres: Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Onkomed”, ul. Ślężna 169
Tel.: 071 337 04 61
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1
Wrocław
Adres: Poradnia Genetyczna Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Fundacji Akademii Medycznej, ul. Marcinkowskiego 1
Tel.: 071 784 12 56
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, BRCA2, VHL, Rb1, ACP, MLH1, MSH2
Zakres badań płatnych: BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2, NBS1, p16, CYP1B1
Zielona Góra
Adres: Onkologiczna Poradnia Genetyczna, ul. Zyty 26
Tel.: 068 325 42 61 wew. 587
Zakres badań bezpłatnych: BRCA1, MSH2, MLH1, MSH6, APC, VHL, Rb1

Gabinety z lekarzami przeszkolonymi w zakresie wskazań do wykonywania testów DNA

Bielsko-Biała
Adres: Indywidualna Praktyka Lekarska, ul. Armii Krajowej 101
Tel.: 033 861 22 79
Kom.: 0 605 665 930
Bobolice
Adres: ZOZ Asklepios, pl. Zwycięstwa 8-12
Tel. 094 318 73 04
Brzozów
Adres: Specjalistyczna Praktyka Lekarska, ul. Kopernika 4
Tel. 013 434 22 32
Choszczno
Adres: SNZOZ „Praktyka Lekarza Rodzinnego”, ul. Wolności 17
Tel. 095 765 81 65
Cieszyn
Adres: NZOZ "Ubezpieczalnia", ul. Bielska 37
Tel.: 033 851 40 23
Fax.: 033 852 08 83

Częstochowa
Adres: NZOZ „OLMED”, ul. Zajączka 1
Tel.: 034 361 16 92
Kalisz
Adres: ZPOZ „Puls”, ul. Polna 29
Tel.: 062 764 40 88
Katowice
Adres: Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy, dr hab. n. med. Andrzej Witek, ul. Sienkiewicza 15
Kom.: 0 601 444 754
Kraków
Adres: NZOZ Poradnia Genetyczna Kostyk i Kruczek, Spółka Partnerska Lekarzy, ul. Wieniawskiego 64
Tel.: 012 418 81 60
Kom.: 0 500 220 415
Kraków
Adres: Poradnia Genetyki Onkologicznej NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie "Popiela" , Osiedle Witkowice Nowe 53
Tel.: 012 415 09 05; 420 05 60
Kraków
Adres: Multiscanmed, ul. Wrocławska 56
Tel.: 012 631 54 05
Legnica
Adres: Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności, ul. Wł. Andersa 4, 59-220 Legnica
Tel.: 0 76 855 09 41; 855 09 81
Lubaczów
Adres: Zakład Opieki Zdrowotnej R-36, ul. Kopernika 14
Tel.: 016 632 34 10
Łodź
Adres: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Genos” Sp. c., ul. Pomorska 65
Tel.: 042 611 63 11
Łomża
Adres: NZOZ Zakład Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej, ul. Piłsudskiego 11A
Tel.: 086 218 50 67
Malbork
Adres: NZOZ Ośrodek Medyczny Mederi, ul. Korczaka 14
Tel.: 055 272 24 91, 272 44 81
Mielec
Adres: NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie, ul. Tańskiego 2
Tel.: 017 582 40 60
Olsztyn
Adres: Specjalistyczne Praktyki Lekarskie dr. Stanisław Niepsuj, dr Bogdan Kula, ul. Partyzantów 76
Tel.: 089 521 25 00
Opole
Adres: Prywatny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy dr Joanna Tomiczek-Szwiec, ul. Bassego 9
Tel.: 077 456 37 74
Kom.: 0509 205 072
Opole
Adres: Prywatny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy dr Joanna Tomiczek-Szwiec,ul. 1 maja 9/72.
Tel.: 077 453 81 66
Kom.: 0509 205 072
Opole
Adres: NZOZ ZWM-Malinka, ul. Szarych Szeregów 72
Tel.: 077 455 97 65
Otwock
Adres: PRIMO Sp. z o.o. Rodzinne Centrum, ul. Grunwaldzka 13
Tel.: 022 788 90 55, 788 90 56
Poznań
Adres: Centrum Genetyki Medycznej, ul. Za Cytadelą 19
Tel.: 061 848 40 38
Przelewice
Adres: ISPL „Proval”, Przelewice 98
Tel.: 091 5643119
Przemyśl
Adres: NZOZ Specjalista S.C., ul. Lwowska 9
Tel.: 016 676 06 76
Radom
Adres: POLMED Radom Sp z o.o., ul. Domagalskiego 7
Tel.: 048 365 50 39
Rzeszów
Adres: NZOZ „Maz-Med”, ul. Orzeszkowej 16
Tel.: 017 862 57 47
Siedlce
Adres: Centrum Medyczno-Diagnostyczne, ul. Niklowa9
Tel.: 025 644 07 40
Sławno
Adres: NZOZ „ARS Medica”, ul. Kossaka 1a
Tel.: 059 810 37 79

sobota, 4 grudnia 2010

Gdy organizm zaczyna się zmagać z rakiem- sygnały ostrzegacze to - guzki, bóle, krwawienia- organizm bije na alarm !

Nie lekceważ tych objawów. Często przegrywamy z nowotworami na własne życzenie, gdyż za późno zgłosimy się do lekarza, zlekceważymy sygnały alarmowe, które wysyła nam organizm.Guzki, bóle, krwawienia, chrypka, trudności z przełykaniem- za każdym razem, gdy mamy takie objawy, musimy  zgłosić się do lekarza. Natychmiast! Nie wolno jednak wpadać w panikę. Nie każda chrypka oznacza, że atakuje nas rak krtani. Może się jednak zdarzyć,że nawracająca opryszczka, skłonność do siniaków przy niewielkich urazach i do krwawień, okaże się objawem białaczki.Co więc robić? trzeba wykazać czujność i zastosować "złotą zasadę 2-3 tygodni" - jeśli po trzech tygodniach leczenia, zmiany chorobowe się utrzymują , nim lekarz rodzinny zacznie szukać innych przyczyn złego samopoczucia, należy wykluczyć nowotwór - tłumaczy dr Janusz Meder z centrum Onkologii w Warszawie , szef Polskiej Unii Onkologii.W takiej sytuacji należy zrobić proste badania, które kosztują naprawdę niewiele fatygi: morfologia krwi, OB, zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej ( koniecznie dwa: boczne na wprost) .USG jamy brzusznej, a jeśli mamy więcej niż 50 lat - także test na krew utajoną w kale i kolonoskopię. Mężczyźni poprosić lekarza także o zbadanie jąder i prostaty. A kobiety powinny przebadać się ginekologicznie, robić cytologię ,mammografię i badać piersi.
To jedyny sposób, by nowotwór wyprzedzić lub wykryć na tyle wcześnie, by go pokonać. W grę wchodzi przecież nasze życie.
NIE LEKCEWAŻ NIŻEJ PODANYCH SYGNAŁÓW :
Powiększające się węzły chłonne - zgrubienia wyczuwalne na szyi, pod pachami, w pachwinach towarzyszą różnym rodzajom nowotworów, np, chłoniakom. Każdy nowotwór może spowodować powiększenie węzłów chłonnym- jako pierwszy powiększa się ten najbliżej ogniska choroby.
Biaława barwa błony śluzowej - zgrubienie i białawe zabarwienie błony śluzowej, a także owrzodzenia na wargach i języku mogą sygnalizować stan przedrakowy lub raka jamy ustnej . Uwaga! By wychwycić zmiany, trzeba chodzić do stomatologa, a lekarz powinien ocenić język, migdały, dziąsła i całe wnętrze jamy ustnej.
Chrypka, trudności w połykaniu- te objawy łączą się z rakiem krtani, tchawicy, ale również rakiem płuca, w wyniku którego następuje porażenie nerwu krtaniowego.Dolegliwości mogą towarzyszyć nowotworom rozwijającym się w głowie i szyi lub w klatce piersiowej.  
Kaszel, odkrztuszanie krwi - te objawy, a także nawracające zapalenie płuc towarzyszą rakowi płuc. Uwaga! To pierwszy na liście nowotworów , na który chorują mężczyźni, i trzeci, gdy chodzi o częstość występowania wśród kobiet.
Powiększenie wątroby i śledziony - taki obraz narządów wykazany w USG   może - choć oczywiście nie musi - być sygnałem choroby nowotworowej układu krwiotwórczego i chłonnego.
Biegunka i zaparcia - Częste parcie na stolec, naprzemienne biegunki zaparcia, krew w kale lub śluz mogą sygnalizować raka jelita grubego.

Chorujesz na nowotwór - raka ,nie jesteś sam - pomoc w internecie -ważne strony

Nie zapominaj, w walce z rakiem nie jesteśmy sami . W internecie można znaleźć ludzi, którzy mają albo mieli podobne problemy, a także organizacje , które wspierają chorych.
Forum osób z nowotworami jądra, prostaty, pęcherza i nerek - www.wygrajmyzdrowie.pl
Stowarzyszenie Amazonek -wsparcie dla kobiet z rakiem piersi - amazonki.org.pl
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty - www.gladiator-prostata.pl
Stowarzyszenie na rzecz chorych na raka jelita grubego - www.europacolon.pl
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca - rakpluca.pl
Fundacja Psychoonkologii -  www.ogrodnanadziei.org.pl 
Fundacja Urszuli Jaworskiej - pomoc dla osób z chorobami krwi - www.fundacjauj.pl
Informacje dla kobiet, które zmagały się z rakiem piersi - raknroll.com.pl
Informacja o raku szyjki macicy-    www.kwiatkobiecosci.pl  
Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych - www.koalicjaonkologiczna.pl
Polska Unia Onkologii  -  www.puo.pl
Polskie Towarzystwo Opieki Nad Chorymi ze Stomią - www.blekitnawstazka.org.pl
Polskie Towarzystwo Stomijne - POL-ILKO - www.polilko.pl
BEZPŁATNA INFOLINIA - Polskiej Unii Onkologii dla chorych na nowotwory złośliwe i ich bliskich 
tel. -   0800493494 - od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00 do 22.00

Czy możemy wygrać z nowotworami ? Słyszysz - rak, myślisz - to koniec, Nowoczesne metody leczenia raka, pomoc, adresy klinik!

Wiadomość o zachorowaniu na raka wywołuje u ludzi strach, widmo śmierci. Słyszysz - rak , myślisz - to koniec. I zastanawiasz się: ile czasu mim jeszcze zostało? To poważny błąd ! Można walczyć z chorobą nowotworową, bo  rak to nie wyrok.Medycyna idzie z postępem, co raz częściej słyszymy,że powstało nowe lekarstwo na raka.Postęp medycyny daje szansę na pokonanie choroby. Lekarze potrafią coraz skuteczniej z nim walczyć . Najważniejsze to zebrać w sobie siły, by stawić czoło chorobie. I za żadne skarby się nie poddawać.   Ostatnio gazeta Fakt napisała "Poradnik Medyczny " pt. "Jak walczyć z rakiem " na podstawie konsultacji merytorycznych  dr Janusza Meder , szefa Polskiej Unii Onkologii, dr Elwiry Góraj- Zakład Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Jana Lubiński , szefa Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie, dr Jarosława Ćwikła - Zakład Diagnostyki Radiologicznej szpitala MSWiA w Warszawie, prof. Lecha Chyczewski - Uniwersytet Medycyny w Białymstoku,  dr Iwony Hus - Klinika Hematoonkologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,  dr Andrzeja Trybusz, epidemiolog.Korzystali z materiałów Polskiej Unii Onkologii.Europejskiego kodeksu walki z rakiem pod redakcją prof. Witolda Zatońskiego, materiałów  Wielkopolskiego Centrum Onkologii.W poradniku tym znajdziemy odpowiedzi na poniższe pytania.
Jak walczyć z rakiem ?, Jak rozpoznać nowotwór ?.Nowoczesne metody leczenia. Sygnały ostrzegawcze, których nie można lekceważyć.Jak łagodzić skutki choroby ?. Gdzie robić badania i szukać pomocy.
Dlatego postanowiłam umieścić te informacje  na moim bloku, gdyż nie wszystkim udało się kupić ten egzemplarz.  
Nowoczesne metody leczenia i nowe terapie w walce z rakiem dają chorym coraz większe nadzieje na wyleczenie.Zbyt łatwo ulegamy też mitowi, że rak jest nieuleczalny i kończy się śmiercią .Myśląc w ten sposób , tracimy wolę walki i niepotrzebnie się poddajemy. Tymczasem lekarze mają coraz lepsze narzędzia :nowe leki, nowoczesne terapie i urządzenia dzięki którym rak już staje się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Od rodzaju nowotworu zależy rodzaj leczenia. Cała trudność to rozpoznanie przeciwnika - precyzyjne i przede wszystkim wczesne.Jeśli przyjdzie nam zmierzyć z nowotworem , lekarze będą różnymi metodami walczyć o nasze zdrowie. podstawowe terapie to leczenie chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia, Ale są też najnowocześniejsze metody: termoterapia,  nóż gamma, radioembolizacja i tzw. terapie celowane.  
Radioembolizacja - to najnowocześniejsza metoda, dzięki której lekarze z sukcesami walczą z rakiem wątroby, Przez naczynia krwionośne wprowadzają bezpośrednio do guza miliony mikroskopijnych kuleczek z radioaktywnym pierwiastkiem. Zamyka się dopływ krwi do guza, a kulki grzęzną w tkance nowotworowej i silnie napromieniają guza. Niszczą raka, nie napromieniając innych narządów .

środa, 1 grudnia 2010

Zimowe problemy włosów - matowienie, elektryzowanie się, opadanie i łupież.

Zimą mamy więcej niż zwykle zastrzeżeń do swojej fryzury i kondycji włosów. Nie służą  im bowiem wahania temperatury, suche powietrze, noszenie czapek ani chodzenie z gołą głową.Stają się matowe i oklapnięte, często też przetłuszczają się, elektryzują i nęka je łupież. Jak sobie z tymi problemami poradzić?
Przetłuszczają się i jest to najczęstszy problem włosów,bo głowa pod czapką po prostu się poci, a gdy zrezygnujemy z nakrycia głowy, wydziela się więcej łoju niż zwykle.Dlatego zimą trzeba włosy myć częściej niż zwykle.Najlepiej delikatnym szamponem przeznaczonym do codziennego stosowania.Warto zmienić preparaty do stylizacji na lżejsze.Ciężkich maseczek należy używać tylko wtedy,gdy włosy są zniszczone, ale maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Matowe włosy to efekt silnego przesuszenia. Wpływ ma na to huśtawka temperatury i nieustanne ocieranie o kaptur czy czapkę. Wtedy trzeba sięgnąć po szampon,odżywkę i maseczkę silnie nawilżające oraz suszyć włosy chłodnym nawiewem suszarki. Do pomysł to także stosowanie tzw. nabłyszczaczy albo od czasu do czasu zafundowanie sobie profesjonalnego zabiegu w salonie fryzjerskim.
Włosy się elektryzują ponieważ czapka czy kaptur ze sztucznego tworzywa powodują, że włosy po prostu stają  na głowie.Można temu zaradzić, spryskując je wodą termalną w spray"u albo sięgnąć po specjalne kosmetyki. D o pielęgnacji najlepiej stosować preparaty z serii zimowych, bo zawierają składniki o działaniu antystatycznym.

niedziela, 14 listopada 2010

Jak szybko zlikwidować siniak ?

Jak powstaje siniak ? Gdy się mocno uderzysz, drobne naczynia znajdujące się pod skórą pękają. Krew, która się w nich znajdowała, wylewa się, powodując obrzęk i zasinienie skóry. Tak tworzy się siniak. Skóra nad nim nie jest uszkodzona (czyli nie powstaje rana), zmienia jednak swoją barwę. Najpierw jest czerwona, potem powoli sinieje, następnie staje się żółtawa lub bladozielona. Zmiany barwy stłuczenia spowodowane są powolnym wchłanianiem krwi. Aby ten proces znacznie przyspieszyć, możesz zastosować kilka prostych sposobów. Zimno sprawia, że naczynia krwionośne kurczą się, co tamuje wypływ krwi.
Pierwszy etap - reaguj od razu. 
Dlatego jeśli się uderzysz, jak najszybciej przyłóż do bolącego miejsca zimny okład. Mogą to być kostki lodu zawinięte w chusteczkę, ręcznik zmoczony w lodowatej wodzie lub ...mrożonka ( także owinięta w materiał). W aptekach można również kupić specjalne żelowe kompresy (np.Hot/Cold, Prel Blue), które trzyma się w lodówce, by zawsze były zimne.Zimny kompres trzymaj na skórze nie dłużej niż 15 minut, aby jej nie odmrozić.
Drugi etap - to czas na ciepło. 
Po upływie doby od urazu połóż na uderzone miejsce ciepły wilgotny kompres.Może to być ręcznik zmoczony
w wodzie z dodatkiem octu ( 5 łyżek na litr ) lub w roztworze Altacetu albo wody Burowej ( przygotuj według przepisu na opakowaniu) .Taki zabieg rozszerzy naczynia i przyspieszy wchłanianie krwi.
Trzeci etap-wzmocnij naczynia.
To trzeci etap kuracji przeciwsiniakowej.W kolejne dni (7-10 dni) stosuj maści z wyciągiem z arniki, żywokostu lub kasztanowca. Można też łykać preparaty z witamina C, rutyną lub diosminą- wzmacniają one naczynia krwionośne. Uwaga! Jeśli siniaki utrzymują się dłużej niż tydzień i bolą, trzeba iść do lekarza. Może to oznaczać zaburzenia w krzepliwości krwi.

Nowy preparat antybólowy - Tapentadol

Tapentadol jest lekiem opracowanym w celu leczenia ostrego i przewlekłego bólu. To pierwszy nowy preparat od ponad 25 lat. Dostępny będzie w postaci tabletek w postaci tabletek o natychmiastowym uwalnianiu. Ten rodzaj leku jest przeznaczony do leczenia umiarkowanego lub silnego ostrego bólu u dorosłych. Inna postać - twarde doustne tabletki o przedłużonym uwalnianiu - służy do leczenia silnego bólu przewlekłego.
Źródło: Klinika Pani domu.    

poniedziałek, 1 listopada 2010

Kwas hialuronowy - nie tylko odmładza.

Kwas hialuronowy to substancja, która występuje we wszystkich organizmach żywych i m.in. ma zdolność wiązania wody w naskórku.Z wiekiem jednak jej ilość maleje, co powoduje starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek . Stąd pomysł na kuracje odmładzające, zastrzyki z kwasu hialuronowego. Ale stosuje się go również w okulistyce m.in. w terapii zespołu suchego oka i chirurgicznym leczeniu zaćmy. I co ważne , podawany do stawów-  nawilża je , poprawia ich ruchomość i odżywia chrząstki stawowe.

Jak sobie poradzić ze sztywnością i bólem karku ?

Zwykle sztywność i ból karku dopada nas, po długim dniu pracy albo rano, gdy śpimy w niewygodnej pozycji.
Jeżeli występuje tylko sztywność i osłabienie mięśni karku to przede wszystkim należy zrezygnować z wysokich poduszek.Nocny odpoczynek jest bardzo ważny, bo w tym czasie regenerują się uszkodzone dyski tego odcinka kręgosłupa.Przy ostrzejszym bólu bardzo pomaga spanie na ortopedycznej poduszce. Ma ona zgrubienie służące do oparcia szyi i miękką  część dostosowującą się do kształtu głowy, co powoduje ,że w czasie snu kręgosłup przyjmuje fizjologiczna pozycję.Poza tym dysk, by nie podlegał procesom zwyrodnieniowym , musi się również ruszać, bo wtedy jest należycie odżywiony przez krew i tlen.Ważna jest gimnastyka rozciągająca mięśnie, dlatego warto zgłosić na masaż do profesjonalnego masażysty albo zabieg z ultradźwiękami.Kark lubi ciepło i ulgę przyniosą mu naświetlania lampą solux. Można kark polewać ciepłą wodą czy ogrzać suszarką do włosów , a więc nawiew powietrza skierować z odległości 20 cm przez 20 minut na obolałe miejsce.( należy zachować przy tym szczególną ostrożność, żeby się nie poparzyć)   
Domowe ćwiczenia rozciągające mięśnie karku - efekt terapeutyczny.
Krok pierwszy
Spleć dłonie na karku lub potylicy.Naciskaj delikatnie na ręce głową tak, by poczuć jak naciągają się mięśnie. Rozluźnij się , powtórz ćwiczenia.
Krok drugi
Połóż dłoń na lewej skroni. Nie przesuwając ręki, staraj się obrócić głowę w lewo.Wytrzymaj przez
moment nacisk.Rozluźnij się i powtórz ćwiczenie w drugą stronę.
Krok trzeci.
Spleć ręce pod brodą i skłoń głowę w przód, nie przesuwając dłoni. Rozluźnij się, powtórz powtórz ćwiczenie.
Krok czwarty.
Spleć dłonie na czole, przeciwstawiaj się ruchowi głowy do przodu. 
Jeżeli nadal trudno nam kręcić swobodnie szyją i przekrzywianie głowy sprawia nam trudności, a ból dokucza nam codziennie, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę bólu .Lekarz może nam  zlecić zdjęcia radiologiczne, badanie tomograficzne, rezonans magnetyczny i USG przepływów w tętnicach szyjnych,  gdyż dolegliwości mogą wskazywać na zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa.Na początku ból i sztywność karku pojawia się przy przeciążeniu czy przewianiu karku np. w otwartym oknie samochodowym.Szyja stałe się z czasem mniej ruchoma.  Leczenie zwyrodnienia w początkowej fazie jest zachowawcze.Polega na unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa poprzez założenie na klika dni kołnierza ortopedycznego oraz przepisuje się leki zmniejszające napięcie mięśniowe, niesterydowe leki przeciwzapalne . Pomaga elektroterapia , wyciągi, miejscowe blokady okołokręgosłupowe (zwojów współczulnych i korzeni nerwowych).Natomiast w zaawansowanej fazie choroby tj. przy wypadnięciu dysku szyjnego , niezbędna może być operacja.         

poniedziałek, 18 października 2010

Co to jest rwa kulszowa ?

To ostry zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego.Zwykle występuje nagle i poprzedzony jest wysiłkiem fizycznym lub próbą dźwignięcia z ziemi ciężkiego przedmiotu. Chorobę powoduje przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego- co popularnie  określa się jako wypadnięcie dysku. Jeśli przemieszczona część krążka uciska na nerw lub wywołuje miejscowy stan zapalny, powoduje ból, promieniujący wzdłuż pośladka do kończyny dolnej.
Jak sobie poradzić i co robić ? Zdarza się, że dolegliwości ustępują samoistnie po kilku dniach, choć mogą nawracać.  Cześć pacjentów wymaga leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego . Schemat postępowania jest podobny jak przy chorobie zwyrodnieniowej, przy czym leczenie farmakologiczne ma większe znaczenie niż rehabilitacja co opisałam wcześniej.
 

Bóle kregosłupa - symptonyi zwyrodnienia kręgoslupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.Walka z bólem kręgosłupa .Metody konwencjonalne i naturalne w leczeniu kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa to z najczęstszych przypadłości współczesnego człowieka - cierpi na nie nie więcej ludzi niż na chorobę niedokrwienną serca i nadciśnienie tętnicze razem wzięte.Co gorsze, bóle kręgosłupa występują u coraz młodszych osób. Winien jest nasz siedzący tryb życia, brak ruchu, otyłość. W terapii wykorzystuje się farmakoterapię i blokady przeciwbólowe, rehabilitację.Wielu chorych podejmuje też terapię polem elektromagnetycznym.
Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to: ból karku promieniujący do barków i tyłu głowy i zaburzenia głowy, drętwienie rąk, osłabienie siły kończyn górnych, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.
Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego to : ból klatki piersiowej o charakterze "opasującym, promieniujący silnie do barków lub pod łopatki.
Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego to : dają o sobie znać bólem w okolicy krzyża promieniującym do pośladków i kończyn dolnych, osłabienie czucia i siły mięśniowej kończyn dolnych.
Oczywiście trzeba wykluczyć inne choroby, gdyż podobne  objawy występują przy innych chorobach.
Jakie leki podaje się chorym przy zwyrodnieniu kręgosłupa? Przede wszystkim przeciwbólowe, najpopularniejsze są tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne - ibuprofen, ketoprofen, diklofenak,nimesulid. Ich użycie wiąże się  jednak z ryzykiem rozwoju choroby wrzodowej  żołądka, dlatego czas przyjmowania ograniczyć należy do minimum( najlepiej do dwóch tygodni). Jako leczenie wspomagające zastosować można paracetamol, także w połączeniu z tramadolem lub innymi słabymi lekami opioidowymi . Czasem w przypadku długo utrzymującymi się dolegliwościami stosuje się preparaty z grupy przeciwdepresyjnych ( citalopram, klomipramina, sertralina) lub  przeciwpadaczkowi. A jeśli mimo leczenia farmakologicznego ból się utrzymuje i utrudnia codzienne funkcjonowanie? Sięgnąć można po znieczulenie miejscowe, czyli tzw. blokady. Polegają one na podawaniu igłą bezpośrednio w bolącą okolicę środków znieczulających .Działanie takiej blokady jest jednak ograniczone, więc zabieg - niezbyt przyjemny - trzeba co jakiś czas powtórzyć.
Na czym polega rehabilitacja?   Jej celem jest, podobnie jak farmakoterapii, jest działanie przeciwbólowe. Zabiegi fizykoterapeutyczne obejmują regularne ćwiczenia ( najpierw przy pomocy doświadczonego rehabilitanta), terapię manualną (ręczne zabiegi mobilizacyjne segmentów kręgosłupa ), klasyczny masaż leczniczy i masaż wodny, termoterapię kinesiotaping (przyklejanie przeciwbólowych plastrów). Pomocną bywa akupunktura , elektroterapia oraz naświetlanie obolałych miejsc.
Jak działa metoda BRT ? czyli  biorezonans , to metoda leczenia wykorzystująca naturalne promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez nasz organizm. Każda tkanka ma swój specyficzny , charakterystyczny dla siebie wzór tego promieniowania , przy czym różni się on w przypadku tkanki zdrowej i chorej. Urządzenie odbiorcze aparatury biorezonansu wychwytuje to promieniowanie , następnie odseparowuje zdrowe oddziaływanie od chorego i wysyła sygnał wzmacniający prawidłowe fale i wytłumiający nieprawidłowe. W ten sposób leczy się nie tylko schorzenia układu kostno-stawowego i mięśniowego ( w tym chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa), ale również choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze , zaburzenia rytmu serca , chorobę wieńcową , stany pozawałowe).Ponadto choroby układu oddechowego i trawiennego (wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelit ).nerwowego (depresję, nerwice), zaburzenia endokrynologiczne, choroby skóry (łuszczycę , półpasiec), alergie ( skórne , pokarmowe , oddechowe). Więcej na  www.odczulanie.pl
Źródło: Życie na gorąco.




 

Bezinwazyjna wymiana zastawki aortalnej.

Wymieniono zastawkę aortalną metodą przezskórną

Pierwsze w Polsce zabiegi wymiany zastawki aortalnej serca metodą przezskórną, bez otwierania klatki piersiowej, przeprowadzili lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie) oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak podkreślają, to rewolucyjna metoda dająca nadzieję najciężej chorym pacjentom. Samo wszczepienie nowej zastawki biologicznej trwa parę minut, odbywa się przy bijącym sercu, bez zatrzymywania krążenia. W Zabrzu zoperowano dwie osoby, w Krakowie jedną. Były to kobiety w wieku 73, 80 oraz 77 lat.

czwartek, 20 maja 2010

KAŻDY Z NAS MOŻE KORZYSTAĆ Z FUNDUSZY UNIJNYCH !

Chciałabyś podnieść kwalifikacje, albo zmienić zawód ? Zastanawiasz się, skąd wziąć na to pieniądze? Możesz to zrobić nie wydając nawet złotówki i skorzystać z pieniędzy unijnych. Osoby które, skorzystały z dotacji unijnych dziś mają pracę i swój biznes.Co trzeba zrobić, przede wszystkim  najpierw zastanów się co umiesz robić, jakie masz doświadczenie i czym chciałbyś się zajmować.Rozważ czy twój biznes się opłaca, czy w okolicy znajdziesz klientów.Jeśli przygotujesz sobie krótki opis przedsięwzięcia i jego szacunkowe koszty , łatwiej ci będzie podjąć decyzję.Pamiętaj, że możesz wystąpić o przyznanie pomocy finansowej z UE nawet do 40 tysięcy złotych, wsparcie pomostowe, czyli dotację w wysokości ok. 1100 miesięcznie , szkolenie połączone ze wsparciem doradczym.Choć możesz ubiegać się o 40 tysięcy złotych to realna wysokość pomocy zalęży od przygotowanego przez ciebie kosztorysu . Nie zapominaj także, że warto ubiegać się o tzw. wsparcie pomostowe. Te pieniądze przydadzą  ci się rozruch biznesu. Dzięki nim opłacisz, np.księgową, najem, czy internet. Wsparcie pomostowe może być wypłacane przez 6 miesięcy , a przy dobrej argumentacji nawet do 12 miesięcy. Jeśli komisja pozytywnie rozpatrzy twój wniosek otrzymasz promesę czyli przyrzeczenie wypłaty dotacji. Najczęściej otrzymuje się ją w dwóch częściach : 80% jako zaliczkę i 20% jako rozliczenie wydatków, Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, że przez co najmniej 12 miesięcy będziesz prowadził firmę. Gdy twój wniosek zostanie odrzucony, spróbuj dowiedzieć się , jakie błędy popełniłeś i staraj się o dotacje ponownie.Informacja na stronie:www.funduszeeuropejskie.gov.pl

wtorek, 18 maja 2010

Kwasy Omega 3-6-9 a Serce i Układ krążenia

Kwasy Omega 3-6-9 są to kwasy tłuszczowe niezbędne do normalnego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania komórek i tkanek. Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w zakresie budowy membran komórek, wymiany składników odżywczych, tlenu, wody oraz wydalania resztek przemiany materii.Są prawdziwym wsparciem dla naszego układu krążenia i serca. Za mało jemy produktów bogatych w naturalne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Do tych produktów należą tłuste ryby morskie jak śledź, makrela, łosoś , które goszczą na naszych stołach zbyt rzadko. I dlatego światowe organizacje kardiologiczne zalecają suplementację kwasów.Suplementy diety takie jak Omega 3-6-9 polecana jest szczególnie osobom dbającym o prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krążenia, gdyż zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia , pomagają utrzymać właściwe ciśnienie krwi  i wspomagają  jej krążenie po organizmie, skutecznie zapobiegają zwężeniu światła tętnic i uszkodzeniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu wspomagają pracę mięśnia sercowego. Poza tym poprawiają ukrwienie mózgu i regulują pracę systemu odpornościowego.
Komu są zalecane : 
  • Osobom palącym ze względu na podwyższone ryzyko miażdżycy i zawału serca
  • Osobom z nadwagą i szybko męczącym się przy niewielkim wysiłku .
 http://www.naturamedica.pl/pilarek/produkty_serce.php

czwartek, 29 kwietnia 2010

Nie dbaj o wiek , dbaj o siebie ! Zrzuć zbędne kilogramy !

 Tak naprawdę to, ile mamy lat, nie ma większego znaczenia. siedemdziesięciolatek może być bardziej zadowolony z życia niż dwadzieścia lat młodszy człowiek.
A znam takich. Bardzo wiele zależy od naszego nastawienia do życia. Istotne jest nasze samopoczucie.          A nic tak nie obciąża naszego organizmu jak nadwaga i związane z nią problemy zdrowotne.
Dlatego lepiej zawczasu zatroszczyć się o własne zdrowie.

CZY WIESZ, ŻE JUŻ PRZY ZMNIEJSZENIU WAGI CIAŁA 
0   5-10%:
  • obniża się cholesterol o ok. 10%
  • trójglicerydy o ok.30%
  • obniża się poziom glukozy na czczo o ok.50%
  • zwiększa się sprawność i bóle stawowe u ok. 90% pacjentów
Warto na początek podkreślić, że nie istnieje „dieta cud”. Nie wynaleziono wspaniałej tabletki,
która w kilka dni upora się ze zbędnym tłuszczykiem na brzuchu i biodrach. Na rynku farmaceutycznym występuje wiele podobnych preparatów, ale Spalacz Tłuszczu  - TERMOGENIC - suplement diety firmy NaturaMedica zawiera starannie dobrane surowce, które szybko pozwolą na redukcję wagi.   Proces odchudzania to ciężka praca, w której wytrwałość i systematyczność przynoszą  wymierne efekty.
http://www.naturamedica.pl/pilarek/produkty_spalacz.php

Częste przyczyny wystąpienia nadwagi są:
  • Nieregularne spożywanie posiłków. Przede wszystkim, objadanie się w późnych godzinach wieczornych (przesuwanie spożywanych posiłków na godziny wieczorne, spożywanie produktów light,  które często zawierają dużo  cukru.
  • Zbyt duża wartość energetyczna pożywienia w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu.
  • Mało ruchu, czyli siedzący tryb życia.
  • Stres i jego odreagowywanie.
  • Wilczy głód.
  • Zakłócona przemiana materii.
  • Rozregulowana gospodarka tłuszczowa.
  • Czynniki genetyczne.
  • Czynniki  farmakologiczne, które wynikają z przyjmowania niektórych leków.
  • Czynniki psychologiczne takie jak depresja, zmiany nastroju.
Najczęstsze błędy  przy samodzielnym odchudzaniu to ograniczanie posiłków do 1-2 na dobę. Zażywanie „preparatów odchudzających” bez zmiany dotychczasowej diety. W okresie zimowo-wiosennym jemy mniej warzyw i owoców. Dodatkowe ograniczanie kaloryczności posiłków, intensywne odchudzanie może doprowadzić do jeszcze większych niedoborów witamin i minerałów w organizmie.Częste bezskuteczne diety osłabiają nasz organizm. Stajemy się nie odporni na przeziębienia.Nic nam się nie chce. Po raz kolejny odnieśliśmy porażkę ze zbędnymi kilogramami.Waga, zamiast  wskazywać mniej, pokazuje większy wynik pomiaru.Od dziś masz szansę to zmienić. NaturaMedica stworzyła suplementy diety dla wymagających. Jednym z nich jest'' Redukcja Tkanki Tłuszczowej". Starannie dobrany skład preparatu spowoduje przyspieszenie przemiany materii, ograniczy powstanie tkanki tłuszczowej.Suplement ten pozwoli nam na zmniejszenie ilości spożywanych posiłków. Przestaniemy podjadać między posiłkami.
http://www.naturamedica.pl/pilarek/produkty_intensywne.php

 Co jeszcze możesz zrobić aby bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy :

  • zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu, uprawiaj sport
  • spożywaj ciemnie pieczywo
  • nie stosuj głodówek
  • jedz owoce i warzywa
  • jedz często posiłki, min od 4 do 5 na dobę
  • nie podjadaj między posiłkami
  • unikaj żywności typu fast food
  • nie pij alkoholu i ogranicz słodycze
I wreszcie bez problemu zmieścimy się w lubioną kreację.

Naukowcy twierdzą - o naszym wieku nie decyduje data z metryki lecz stan naszego organizmu!

Czy Wiecie, że naukowcy twierdzą, że o naszym wieku nie decyduje data z metryki, ale stan w jakim znajduje się nasz organizm.
Więc nie zdradzę Wam ile mam lat, ale wg mojego wieku biologicznego czuję się bardzo młodo.
A żeby się jeszcze lepiej poczuć i nadążać za moim wnukiem, postanowiłam skutecznie zadbać o własne zdrowie i urodę, dostarczając organizmowi tego, wszystkiego, czego najbardziej potrzebuje.
Dobra forma fizyczna to jednak za mało, by począć się naprawdę młodym, więc warto zatroszczyć się o własny umysł i pamięć., aby przez lata pozostawały w świetnej formie. Doskonała pamięć nie musi być cechą młodości. Każda osoba w dowolnym momencie swojego życia i bez względu na wiek może zwielokrotnić zdolności zapamiętywania, koncentrację i szybko wyciągać z pamięci informacje.
Nasz mózg zdolny jest do neurogenezy, czyli potrafi zwiększać ilość swoich szarych komórek. Wystarczy mu pomóc.



Ćwicz swój umysł !
  • Gry logiczne, szarady, krzyżówki doskonale poprawiają pracę mózgu.
  • Uprawiaj sport, np. jogging, gdyż aktywność fizyczna zwiększa liczbę szarych komórek.
  •  Jedz orzechy i morskie ryby, gdyż obecne w nich kwasy tłuszczowe budują błony komórek nerwowych i uczestniczą w przekazywaniu pomiędzy nimi sygnałów.
  • Wysypiaj się, gdyż podczas nocnego wypoczynku mózg reperuje też uszkodzone połączenia neuronalne i "czyści " pamięć z bezużytecznych informacji, co pozwala na tworzenie miejsca dla nowej wiedzy.W następnym dniu wykonujemy nasze zadania szybciej i dokładnie i bez stresu.
Co to jest neurobik ? 

Jeśli codziennie rutynowe czynności zaczniemy wykonywać w nietypowy sposób, uruchomimy nieczynne dotąd połączenia między szarymi komórkami - twierdzą naukowcy z Duke University , twórcy neurobiku - gimnastyki mózgu. W efekcie nasz umysł staje się plastyczniejszy, a my bardziej kreatywni.
Przykłady? Otwieraj drzwi albo umył zęby lewą ręką, jedz z zamkniętymi oczami, smakując potrawy. Piszesz długopisem? Zamień go na pióro (cienkopis). Rano nim wypijesz kawę, wciągnij nosem zapach wanilii czy pomarańczy. Gdy słuchasz muzyki, zobacz oczami wyobraźni obraz, z jakim ci się kojarzy. Zamiast siedzieć przed telewizorem, namaluj na kartonie nastrojową impresję.

Sposobem na poprawę funkcjonowania połączeń mózgowych jest biofeedback( biologiczne sprzężenie zwrotne), komputerowa technika pozwalająca nauczyć się sterowania własnym umysłem. Podłączony do niego za pomocą kabli pacjent ma np. za zadanie podnieść za pomocą myśli obserwowany na ekranie samolot. Ich zapis widzi jednocześnie w formie wykresu, dzięki czemu uczy się wyciszać złe myśli, a wzmacniać te gwarantujące sukces.
Pracę mózgu wspomagają również suplementy diety.Usprawniają krążenie w mózgu, dzięki czemu jest on lepiej dotleniony i dożywiony . Efektem tego lepsza pamięć, koncentracja, kojarzenie faktów.
Pewnego dnia surfując po internecie natknęłam się na suplementy diety Firmy NaturaMedica, która posiada specjalne wyselekcjonowane preparaty, które pomogą rozwinąć nasz naturalny potencjał zdrowia i pięknego ciała.I właśnie firma ta posiada wspaniałe suplementy diety między innymi , które wspomagają pracę mózgu.
Są to : Bystry Umysł - Lecytyna , Serce Układ Krążenia , Omega 3-6-9 , Witamina Młodości - Koenzym Q10 .http://www.naturamedica.pl/pilarek/produkty_bystry.php